لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۳۸

خالد عزیزی، دبیرکل حزب دموکرات کردستان: احزاب اپوزسیون باید برای نقش‌آفرینی در آینده ایران متحد شوند


 خالد عزیزی، حزب دموکرات کردستان
خالد عزیزی، حزب دموکرات کردستان

خالد عزیزی، دبیرکل حزب دموکرات کردستان، می‌گوید تلاش‌هایی صورت گرفته که این تشکل و حزب دموکرات کردستان ایران دوباره با هم متحد شوند.

آقای عزیزی که این هفته به واشنگتن سفر کرده بود، در گفتگو با سیامک دهقانپور از صدای آمریکا به اهمیت اتحاد گروه‌های اپوزیسیون اشاره کرد و گفت مذاکرات مستمری بین دو حزب دموکرات کردستان ایران و حزب دموکرات کردستان صورت گرفته است. این دو حزب که علیه جمهوری اسلامی ایران فعالیت می‌کنند در سال ۲۰۰۶ جدا شده بودند.

سیامک دهقانپور (راست) از صدای آمریکا با خالد عزیزی دبیرکل حزب دموکرات کردستان گفتگو کرد.
سیامک دهقانپور (راست) از صدای آمریکا با خالد عزیزی دبیرکل حزب دموکرات کردستان گفتگو کرد.

دبیرکل حزب دموکرات کردستان همچنین گفت احزاب اپوزیسیون کرد و ایرانی اگر متحد نشوند حتی حداقل کارها را در آینده ایران نمی‌تواند بکند.

خالد عزیزی همچنین در بخش دیگری از گفتگو با صدای آمریکا به جزئیاتی از حمله موشکی جمهوری اسلامی به مقر حزب دموکرات کردستان اشاره کرد و گفت که دو متهم به جاسوسی برای جمهوری اسلامی شناسایی شده‌اند و از سوی این حزب تحویل مقامات اقلیم کردستان عراق شده‌اند.

وی همچنین در پاسخ به این سوال که «آیا حمله موشکی سپاه، واکنش جمهوری اسلامی به حمله اخیر حزب دموکرات کردستان به مهاباد بوده؟» ضمن رد این ادعا، گفت که حزب دموکرات کردستان هرگز از خاک عراق برای حمله به جمهوری اسلامی استفاده نکرده است.

شهریور ۱۳۹۷ سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به دفتر حزب دمکرات کردستان حمله موشکی کرد که حتی واکنش سفیر وقت آمریکا در سازمان ملل متحد را در پی داشت و او در جلسه شورای امنیت به این حمله اشاره کرد. در این حمله چند عضو حزب دموکرات کردستان کشته شدند.

نسخه کامل این گفتگو را در زیر ببینید:

XS
SM
MD
LG