لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۵۴

احزاب کرد ایرانی مخالف جمهوری اسلامی: تهدیدات سپاە راە چاره نیست؛ خواست مردم را برآورده کنند


یک کارگر در حال جمع کردن شیشه های شکسته شده یک فروشگاه در حمله راکتی به اربیل در اقلیم کردستان عراق. ۱۶ فوریه ۲۰۲۱
یک کارگر در حال جمع کردن شیشه های شکسته شده یک فروشگاه در حمله راکتی به اربیل در اقلیم کردستان عراق. ۱۶ فوریه ۲۰۲۱

احزاب کرد ایرانی مخالف جمهوری اسلامی در اقلیم کردستان می‌گویند تهدیدات سپاە پاسداران نه چیز تازه‌ای است و نه راە حل مشکلات است، بلکە راهکار برآوردە کردن خواست مردم است.

به گزارش سوران خاطری، خبرنگار صدای آمریکا از سلیمانیە کردستان عراق، جمهوری اسلامی ایران می‌گوید احزاب کرد از خاک اقلیم کردستان برای عملیات نظامی علیه ایران استفادە می‌کنند و بر همین اساس، از اربیل و بغداد خواستە تا این احزاب را از عراق اخراج کنند.

احزاب کرد ضمن رد ادعاهای جمهوری اسلامی ایران می‌گویند از چند مقر خود در نزدیکی مرز خارج شدەاند، اما حکومت کردستان از آنها نخواستە است کە مقرهای مرکزی خود را تعطیل کنند و حمله به آنها کلید حل مشکلات نیست.

کمال کریمی، عضو دفتر سیاسی حزب دموکرات کردستان ایران، گفت: «جمهوری اسلامی اگر واقعا می‌داند کە مرکز احزاب کردی در داخل اقلیم کردستان این جریانات و حرکات داخل کردستان ایران را رهبری می‌کنند، خوب چند سالی است کە دم از مذاکرە می‌زند و ادعا می‌کند که با احزاب کردی در حال مذاکرە است، خوب باشد! این می‌تواند یکی از راە‌حل‌ها باشد کە جمهوری اسلامی بتوان این مشکلات را پایان بدهد.»

احزاب دموکرات، کوملە، پژاک، پاک، و خبات در اقلیم کردستان عراق مستقر هستند. پژاک کە وابستە بە حزب کارگران کردستان (پ ک ک) است، از سال ٢٠٠٩ در لیست گروەهای تروریستی آمریکا قرار دارد.

عبداللە آذربار، عضو دفتر سیاسی کوملە کردستان ایران، گفت: «فعالیت‌های جمهوری اسلامی در داخل خاک کردستان عراق علیە ما و نیروهای دیگر، بیشتر از فعالیت‌هایی است کە ما در داخل خاک کردستان ایران علیە جمهوری اسلامی انجام می‌دهیم. جمهوری اسلامی مدام در هفتە و ماه‌های گذشتە ترور کردە و اقدام بە بمب‌گذاری کردە است. زندان‌های اقلیم کردستان پر از جاسوس‌های آنها است کە برای اقدامات خرابکارانە، تروریستی، و جاسوسی به آن جا آمده‌اند.»

احزاب کوملە ودموکرات می‌گویند با در نظر گرفتن شرایط حکومت اقلیم کردستان عملیات نظامی خود در داخل ایران را متوقف کردەاند، اما درخواست ایران برای اخراج آنها محکوم است و اربیل و بغداد هم وظیفە دارند در برابر آن درخواست‌ها بایستند.

مقامات احزاب مخالف جمهوری اسلامی تاکید می‌کنند ادعاهای سپاە پاسداران صرفا توجیهی برای حملە بە این احزاب و فشار سیاسی بر حکومت اقلیم کردستان عراق است.

XS
SM
MD
LG