لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۴۲

ترکیە از اجرای یک عملیات هوایی در مرز ایران و اقلیم کردستان عراق علیە نیروهای پ‌ک‌ک خبر داد


یک هواپیمای جنگنده ارتش ترکیه، عکس از آرشیو
یک هواپیمای جنگنده ارتش ترکیه، عکس از آرشیو

ترکیە می‌گوید یک عملیات هوایی را در منطقە «پنجوین» در مرز ایران و اقلیم کردستان عراق علیە نیروهای حزب کارگران کردستان، پک‌ک در شمال عراق انجام دادە است.

سوران خاطری، خبرنگار صدای آمریکا در اربيل، در گزارشی اعلام کرد بنا بر بیانیە وزارت دفاع ترکیە، در این عملیات ٢٠ فروند هواپیما بامداد روز سە‌شنبە دوم شهریور ٢٨ هدف را در کوەهای «آسوس» در منطقە پنجوین استان سلیمانیە در نزدیکی مرز ایران هدف قرار دادەاند.

طبق این بیانیە انبار تسلیحات، غارها، و پایگاەهای نیروهای پ‌ک‌ک در این عملیات هوایی هدف قرار گرفتە و چند فرماندە بلند‌پایە پ‌ک‌ک نیز کشتە شدەاند.

از سوی دیگر، مقامات پنجوین می‌گویند بمباران پهپادهای ترکیە خساراتی را بە زمین‌های کشاورزی مردم وارد کردە است.

«زانا رحمان» بخشدار پنجوین گفت: «بامداد امروز جنگندەهای ترکیە منطقەهایی را در بخش پنجوین بمباران کردند. این بمباران خسارات جانی نداشت، اما خساراتی را بە زمین های کشاورزی مردم وارد کرد و ترس و دلهرە زیادی را میان ساکنان منطقە، به ویژە روستاییان و کشاورزان، ایجاد کرد. این یک کار غیرانسانی است و حکومت عراق و اقلیم کردستان باید واکنش نشان دهند و این بمباران‌ها را متوقف کنند.»

ترکیە در سال‌های اخیر عملیات نظامی و هوایی خود علیە نیروهای پ‌ک‌‌ک در اقلیم کردستان عراق را افزایش دادە است. ارتش ترکیە چندین پایگاە نظامی را نیز در داخل خاک عراق ایجاد کردە و این امر تنش‌ها میان بغداد و آنکارا را افزایش دادە است.

مقامات عراق و اقلیم کردستان بارها از ترکیە و نیروهای پ‌ک‌ک خواستەاند کە شمال عراق را بە میدان رویارویی خود تبدیل نکنند.

بنا به گزارش‌ها اجساد دو گردشگر که در موصل در استان دهوک بر اثر بمباران هواپیماهای ترکیە کشتە شده بودند، روز شنبه پیدا شد. هفتە گذشتە نیز ترکیە چند بار شهر سنجار را بمباران کرد. رسانە‌های محلی می‌گویند یک مرکز پزشکی هم در این بمباران هدف قرار گرفتە است.

ترکیە و پ‌ک‌ک از سال ۱۹۸۴ وارد تقابل نظامی شدەاند. تاکنون دەها هزار تن از هر دوطرف و غیر نظامیان در این جنگ کشتە شدەاند.

آمریکا از سال ١٩٩٧ و اتحادیە اروپا از سال ٢٠٠١ پ‌ک‌ک را در فهرست گروەهای تروریستی قرار دادە‌اند.

XS
SM
MD
LG