لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۱۹

پاسخ برادر رضائیان به اتهامات جدید: تلاش برای توجیه ۱۵ ماه بی‌عدالتی


علی رضائیان در کنار عکسی از جیسون و مادر
علی رضائیان در کنار عکسی از جیسون و مادر

همزمان با اعلام اتهام راه اندازی شبکه جاسوسی از سوی مقامات ایرانی علیه جیسون رضائیان، برادر او، علی رضائیان به نیویورک تایمز گفته است: "ایراد این اتهامات تلاش برای توجیه و سرپوش گذاشتن بر ۱۵ ماه بی‌عدالتی در حق جیسون است."

اتهامات جدید مطرح شده علیه جیسون رضائیان، خبرنگار زندانی روزنامه واشنگتن پست در تهران در رسانه‌های بین‌المللی بازتاب داشت. جواد کریمی قدوسی، عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس ایران روز دوشنبه گفته بود آقای رضائیان عضوی از شبکه ارتباطی گسترده برای جاسوسی از مقامات ایرانی است.

آقای کریمی قدوسی به خبرگزاری فارس گفته بود آقای رضائیان در زندان اعتراف کرده که از طریق نفوذ در برخی مقامات دولتی ایران اقدام به جاسوسی می‌کرده است.

این نماینده مجلس همچنین عنوان کرده بود که آقای رضائیان ازطریق ارتباط با افرادی در وزارت امور خارجه، نهاد ریاست جمهوری، تیم مذاکره کننده هسته‌ای ایران، دفتر مجمع تشخیص مصلحت نظام، مجلس، سازمان میراث فرهنگی و تیم رسانه‌ای محمد جواد ظریف، شبکه ارتباطی قوی برای جاسوسی تشکیل داده و در تلاش بود با حضور در این مراکز برای آمریکا جاسوسی کند.

داگلاس جیل، مسئول سرویس خارجی روزنامه واشنگتن پست نیز این اتهامات را "ادعاهای دروغین و مسخره" که توسط اعضای تندرو مجلس ایران منتشر شده، دانسته است .

جیسون رضائیان، شهروند آمریکایی ایرانی‌تبار حدود پانزده ماه پیش به اتهام جاسوسی در ایران زندانی شد. او در پی برگزاری چند جلسه دادگاه که پشت درهای بسته برگزار شد، محکوم شناخته شد اما هنوز جزئیات حکم اعلام نشده است.

پاسخ برادر رضائیان به اتهامات جدید: تلاش برای توجیه ۱۵ ماه بی‌عدالتی
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:34 0:00

اطلاعات سپاه پاسداران ایران که مسولیت بازجویی و تشکیل پرونده علیه آقای رضائیان را برعهده داشت دوهفته پیش گزارشی از اعترافات آقای رضائیان را به کمیسیون امنیت ملی مجلس ایران ارائه داده بود.

پیشتر برخی از مقام‌های ایرانی از جمله حسن روحانی، رییس جمهوری، احتمال امکان تبادل زندانیان آمریکایی و ایرانی را رد نکرده بودند اما مقامات قضایی ایران این موضوع را تایید نکردند.

جواد کریمی قدوسی با اشاره به این تلاش‌ها گفته است که از دو ماه پیش او و گروهی دیگر از نمایندگان مجلس در جریان این تلاش‌ها قرار گرفتند اما در در نهایت با "استقامت دستگاه‌های امنیتی و قضایی ایران"جیسون رضائیان محاکمه شد.

پرونده آقای رضائیان از بحث برانگیز ترین پرونده‌های سال‌های اخیر ایران است. گروه‌های بین‌المللی مدافع حقوق بشر و مقامات دولتی آمریکاشرایط بازداشت، بازجویی و محاکمه آقای رضائیان را ناعادلانه خوانده و بارها خواستار آزادی این روزنامه‌نگار زندانی شده‌اند.

XS
SM
MD
LG