لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۳۹

دومین روز پیاپی اعتراضات گسترده کارکنان قوه قضائیه؛ معترضان: «دولت خیانت می‌کند، مجلس حمایت می‌کند»


اعتراض گسترده کارکنان قوه قضاییه - یک‌شنبه ۱۹ دی
اعتراض گسترده کارکنان قوه قضاییه - یک‌شنبه ۱۹ دی

اعتراض گسترده قضات و کارکنان قوه قضاییه در استان‌های تهران، اصفهان، البرز، و آذربایجان شرقی برای دومین روز پیاپی ادامه یافت.

هم‌زمان با حضور ابراهیم رئیسی در مجلس شورای اسلامی، کارکنان قوه قضاییه با تجمع در مقابل مجلس شعارهای اعتراضی علیه دولت و مجلس سر دادند.

شماری از قضات و کارکنان قوه قضاییه در دومین روز از اعتصاب کارکنان دادگستری، یک‌شنبه ۱۹ دی با برگزاری تجمع اعتراضی علیه دولت و مجلس شورای اسلامی شعار سر دادند.

بنا بر گزارش‌ها، معترضان همچنین علیه محمدباقر قالیباف شعار دادند و او را «دروغگو» خطاب کردند.

یکی از ویدیوها معترضان پرشمار را در تهران در مقابل مجلس شورای اسلامی نشان می‌دهد، معترضانی که شعارهای «مجلس بی‌کفایت، مرگ بر این عدالت» و «دولت بی‌کفایت، خجالت خجالت» سر داده‌اند. وقتی یکی از مقامات در جمع معترضان حاضر می‌شود که سخنانی بیان کند، معترضان با فریاد «شعار نده، عمل کن» از ادامه سخنان او جلوگیری می‌کنند.

شعارهای کارکنان معترض قوه قضاییه در تهران: مجلس بی‌کفایت … دولت بی‌کفایت
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:01:02 0:00

کارکنان معترض در کرج شعار می‌دهند: «دولت خیانت می‌کند، مجلس حمایت می‌کند.»

در ویدئویی دیگر، معترضان در تجمعی پرشمار در حالی که پلاکاردهایی در دست دارند، شعار می‌دهند: «مشکل ما حل نشه، عدلیه تعطیل می‌شه.»

شعار قضات و کارکنان دادگستری: «مشکل ما حل نشه، عدلیه تعطیل می‌شه»
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:00:27 0:00

مادح جمشیدی، وکیل دادگستری در توییتی نوشت: «آمدم مجتمع قضایی بهشتی، قضات و کارکنان اداری همه در اعتصابند. رفتم سمت دفتر جلوی بنیاد شهید هم تجمع بود و پلیس مستقر شده بود.»

او اضافه کرد: «پول مفت نفت نباشد، دیگر خودی‌ها را هم نمی‌توانند تأمین کنند.»

بنا بر گزارش‌ها، کارکنان معترض قوه قضاییه با تجمع در مقابل دادگستری کل استان اصفهان شعار می‌دهند: «ما منتظر حقمون هستیم، هیچ جا نمی‌ریم همین جا هستیم.»

سخنران تجمع اعتراضی کارکنان دادگستری در تبریز مجلس را «به ظاهر انقلابی» خواند که «اقتدار قوه قضاییه» را «زیر سوال برده است» و با تشریح وضعیت بد معیشتی کارکنان قوه قضاییه می‌گوید: «این‌ها (مجلس) اقتدار و ابهت قوه قضاییه را از بین برده‌اند.»

تجمع کارکنان دادگستری تبریز در اعتراض به وضع نامناسب معیشتی؛ یکشنبه ۱۹ دی
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:01:02 0:00

روز شنبه شماری از کارکنان دادگستری در شهرهای مختلف ایران در اعتراض به پایین بودن حقوق و دستمزدها دست از کار کشیده‌ و تجمع اعتراضی برگزار کردند. گزارش‌های هجدهم دی حاکی است دادگاه‌ها عملا تعطیل شده‌اند و «اعتصاب یک‌هفته‌ای قضات» نیز «مطرح است.»

چهار روز پیش نمایندگان مجلس شورای اسلامی با کلیات طرح تعیین فوق‌العاده خاص کارکنان قوه قضاییه مخالفت کردند. غلام‌حسین رضوانی، نماینده تهران، در جریان رسیدگی به این طرح به افزایش ۱۰ درصدی حقوق کارکنان در لایحه بودجه ۱۴۰۱ اشاره کرد و با بیان این که «همه ما برای منافع کشور باید یک تا دو سال مشکلات را تحمل کنیم تا تورم کاهش یابد»، تأکید کرد: «نباید به صورت جزیره‌ای به قسمتی از دستگاه‌ها توجه کنیم» و «یکی از راه‌های دریافت حقوق‌های نجومی همین تنوع در پرداخت حقوق‌ها است.»

مهدی طغیانی، نماینده اصفهان، نیز تصریح کرد: «نگاه جزیره‌ای غلط و تبعیض‌آمیز است» و «دومینوی تبعیض حقوق‌ها در نهایت به فروپاشی نظام مالی دولت منتهی می‌شود.»

مرکز آمار ایران به تازگی نرخ تورم یک سال منتهی به آذر ماه امسال را برای خانوارهای ایرانی ۴۳.۴ درصد اعلام کرده است. نرخ تورم سالانه، درصد تغییر میانگین قیمت‌ها در یک سال منتهی به ماه مورد نظر است.

XS
SM
MD
LG