لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۴۸

انتقاد صادق لاریجانی از محکومیت وضعیت حقوق بشر ایران


آیت الله صادق لاریجانی، رئیس قوه قضاییه جمهوری اسلامی از صدور «قطعنامه های حقوق بشری» علیه ایران انتقاد و از کارنامه اعدام در ایران دفاع کرد.

رئیس قوه قضاییه روز چهارشنبه در جلسه مسوولان عالی قضایی گفت: «انسان متأثر می‌شود هنگامی که می‌بیند همان مطالبی که در رسانه‌های ضد انقلاب نوشته شده یا از دهان منافقین بیرون آمده است، در قطعنامه‌های سازمان ملل مطرح می‌شود.»

حدود دو هفته پیش، سازمان ملل متحد پیش نویس قطعنامه ای را تصویب کرد که نقض حقوق بشر در ایران را محکوم می کند. این قطعنامه با ۸۳ رای موافق، ۳۶ رای مخالف و ۶۲ رای ممتنع در کمیته سوم مجمع عمومی سازمان ملل متحد به تصویب رسید. در این قطعنامه به آمار بالای اعدام در ایران و همچنین برخوردهای قضایی با مخالفان حکومت نیز اشاره شده است.

رئیس قوه قضاییه ایران آنچه را «اختلافات مبنایی میان غرب و جهان اسلام»، «ادعاهای مغرضانه و دروغ عناصر ضد انقلاب»، و «بی اطلاعی از مبانی فقهی و حقوقی قوانین در احکام صادره» خواند، منشا صدور قطعنامه های محکومیت وضعیت حقوق بشر در ایران دانست.

صادق لاریجانی گفت: «وقتی قوه قضاییه را برای اجرای حکم قصاص محکوم می‌کنند، در واقع می‌خواهند اعتقاد ما به اصل اسلام را محکوم کنند.»

او گفت: «اینکه گفته شده‌ است مجازات اعدام بر اساس عنوان‌های مجرمانه غیردقیق مانند محاربه که آن را دشمنی با خدا ترجمه کرده اند صورت می‌گیرد، نشان از بی‌اطلاعی تدوین کنندگان قطعنامه دارد.»

صادق لاریجانی در دفاع از احکام قصاص نیز گفت: «قصاص نص قرآن است و انتظار نابجایی است که بخواهند ما از اجرای مضمونی قرآنی به دلیل تصویب یک قطعنامه دست بکشیم.»

به گفته صادق لاریجانی، «اعتقاد به قصاص مختص نظام حقوقی جمهوری اسلامی ایران نیست بلکه اعتقاد دینی بیش از یک میلیارد مسلمان است.»

رئیس قوه قضاییه ایران همچنین گفت: «ادعای دستگیری بی‌دلیل یا در بازداشت نگه‌داشتن بدون محاکمه افراد، دروغ بسیار بزرگی است.»

قطعنامه سازمان ملل متحد به پیشنهاد کانادا در اواخر آبان ماه به تصویب رسید.

در این قطعنامه از حصر خانگی میرحسین موسوی و مهدی کروبی انتقاد شده است. علاوه بر مخالفان، علی مطهری، نماینده مجلس شورای اسلامی نیز چندین نوبت حصر خانگی دو نامزد سابق انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ را غیر قانونی توصیف کرده و به برخوردهای صورت گرفته با خانواده آنها اعتراض کرده است.

در جریان انتخابات ریاست جمهوری سال جاری، حامیان حسن روحانی از او خواستند تا برای آزادی زندانیان سیاسی در صورت پیروزی در انتخابات اقدام کند.

در جریان رای گیری پیش نویس قطعنامه مربوط به محکومیت وضعیت حقوق بشر در ایران، کشورهای مالزی، عربستان سعودی و عراق به آن رای ممتنع دادند، در حالی که مصر و کویت با تصویب آن مخالفت کردند.

آمریکا و بسیاری از کشورهای اروپایی به پیش نویس قطعنامه رای مثبت دادند.
XS
SM
MD
LG