لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۱۴

حسین یزدی، روزنامه‌نگار منتقد حکومت، بار دیگر بازداشت شد


حسین یزدی، روزنامه نگار
حسین یزدی، روزنامه نگار

حسین یزدی، مدیر سایت «مبین ۲۴» و کانال خبری «ایران تایمز»، روز سه‌شنبه ۱۳ تیر، در پی احضار به دادگاه انقلاب اسلامی اصفهان بازداشت و به زندان دستگرد منتقل شد.

صبا یزدی، فرزند این روزنامه‌گار منتقد حکومت ایران، در پیامی توئیتری این خبر را تائید کرده است.

به گفته صبا یزدی، پدرش به بند «الف طا» در زندان، متعلق به وزارت اطلاعات، منتقل شده است.

او در گفتگو با شبکه شرق، اتهام مطرح شده علیه پدرش در ابلاغیه دادسرا را «تبلیغ علیه نظام» ذکر کرده است.

حسین یزدی تاکنون چندین بار به مراجع قضایی احضار شده و پاییز گذشته نیز مدتی را در زندان سپری کرده است.

این روزنامه گار منتقد که ۱۴ آذر سال گذشته در اصفهان بازداشت شده بود، همزمان با موج آزادی‌ها در بهمن سال قبل از زندان آزاد شد.

آقای یزدی در آن پرونده به یک سال حبس تعزیری، دو سال ابطال گذرنامه و ممنوعیت خروج از کشور، و الزام به شرکت در «دوره مدیریت رفتار و مهارت دانش» محکوم شده بود.

به گزارش سازمان حقوق بشری هه‌نگاو، دستکم چهار فعال رسانه‌ای در تهران، رشت، و جوانرود در ماه‌های گذشته بازداشت شده‌اند.

فدراسیون بین‌المللی روزنامه نگاران نیز به تازگی از تشدید فشار بر روزنامه‌نگاران و فعالان رسانه‌ای در ایران و زندانی بودن دستکم ۱۵ روزنامه‌نگار خبر داده بود.

برپایه تازه‌ترین گزارش سازمان گزارشگران بدون مرز، ایران از لحاظ آزادی رسانه‌ها در میان ۱۸۰ کشور جهان در رده ۱۷۷ قرار گرفته است. بر این اساس، آزادی رسانه‌ها تنها در سه کشور ویتنام، چین و کره شمالی از ایران بدتر است.

گزارشگران بدون مرز، وضعیت آزادی رسانه‌ها در ایران را «نگران‌کننده» خوانده و جمهوری اسلامی را «یکی از سرکوبگرترین دولت‌های جهان» نامیده است.

در این ارتباط، نازیلا معروفیان، روزنامه نگار، روز سه‌شنبه در توئیتی اعلام کرد که ماموران وزارت اطلاعات به خانه او حمله و گوشی، لپ‌تاپ و رکورد او را با خود برده و گفته‌اند که باید روز شنبه آینده خود را به دادسرای اوین معرفی کند.

XS
SM
MD
LG