لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۰۷

فعالان رسانه‌ای همچنان تحت فشار؛ بازداشت الناز محمدی؛ حبس و ممنوع الخروجی برای حسین یزدی


حسین یزدی و الناز محمدی دو روزنامه ‌نگار بازداشتی
حسین یزدی و الناز محمدی دو روزنامه ‌نگار بازداشتی

با گذشت پنج ماه از آغاز جنبش اعتراضی در ایران و سرکوب همراه با خشونت توسط دستگاه امنیتی، بازداشت و همچنین صدور احکام بلند مدت از سوی قوه قضاییه همچنان ادامه دارد.

در تازه‌ترین خبر‌ها، الناز محمدی روزنامه‌نگارو دبیر اجتماعی روزنامه هم میهن روز یکشنبه زمانی که برای ارائه توضیحات به دادسری اوین رفته بود در همان مکان بازداشت شد. تا زمان تنظیم این خبر، اطلاعات جدیدی از شرایط این روزنامه نگار بازداشتی منتشر نشده است. پیش‌تر نیز الهه محمدی، خواهر دوقلوی الناز محمدی در هنگام تهیه گزارش از مراسم خاکسپاری مهسا‌ امینی در سقز بازداشت شد که با گذشت بیش از ۱۰۰ روز او همچنان در بازداشت بسر می‌برد.

همزمان با بازداشت این روزنامه‌نگار، حسین محمدی یزدی مدیر مسئول وب سایت خبری مبین ۲۴ و کانال خبری «ایران تایمز» نیز به یکسال حبس تعزیری و دو سال ابطال گذرنامه و ممنوعیت خروج از کشور محکوم شد.

محمدی یزدی پس از گذران سه ماه بازداشت در انفرادی و بند امنیتی همچنان در زندان مرکزی دستگرد اصفهان محبوس است و بنابرگزارش‌ها با قرار وثیقه او نیز موافقت نشده است.

همزمان با آغاز این دوره از اعتراضات سراسری ایران در پی کشته شدن مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد نیروی انتظامی، جامعه روزنامه‌نگاران و فعالان رسانه‌ای با موجی از فشار، احضار و بازداشت روبه رو شدند.

کمیته حفاظت از روزنامه نگاران چندی پیش با قرار دادن نام جمهوری اسلامی در کنار کشورهایی چون چین، میانمار، ترکیه و بلاروس، ایران را در صدر فهرست جهانی بزرگ‌ترین زندان روزنامه نگاران قرار داد.

XS
SM
MD
LG