لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۱۶

ویدا ربانی، روزنامه‌نگار برای دومین بار در یکسال، در ایران بازداشت شد


ویدا ربانی روزنامه نگار و عضو حزب اتحاد ملت ایران که از سوی نیروهای امنیتی بازداشت شده است / منبع شبکه‌های اجتماعی
ویدا ربانی روزنامه نگار و عضو حزب اتحاد ملت ایران که از سوی نیروهای امنیتی بازداشت شده است / منبع شبکه‌های اجتماعی

گزارش‌ها حاکی است که ویدا ربانی، روزنامه نگار، روز دوشنبه سوم آذر ماه توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده است.

فعالان سیاسی و برخی روزنامه‌نگاران در شبکه‌های اجتماعی این خبر را منتشر کرده‌اند. از جمله ضیاء نبوی، فعال سیاسی، در صفحه توئیتر خود با انتشار خبر بازداشت ویدا ربانی، نوشت: «او سال گذشته بعد از اعتراضات به سقوط هواپیمای اوکراینی هم بازداشت شده بود.»

#ویدا_ربانی دانشجو، روزنامه‌نگار و عضو حزب اتحاد ملت صبح امروز بازداشت شد.
او سال گذشته بعد از اعتراضات به سقوط هواپیمای اوکراینی هم بازداشت شده بود. pic.twitter.com/3iHFdBmgkO

— Zia Nabavi (@ZiaNabavi1) November 22, 2020

رسانه‌های اجتماعی منتشرکننده این خبر نوشته‌اند که هنوز از دلایل بازداشت این روزنامه‌نگار، که سابقه کار با هفته‌نامه «صدا» را در کارنامه خود دارد، اطلاعی دردست نیست، اما اخبار رسیده حاکی از این است که او به اوین منتقل شده است.

بازداشت این روزنامه نگار در حالی است که جمهوری اسلامی بارها با فعالان و روزنامه‌نگاران برخورد امنیتی داشته است. از جمله این نمونه ها، تایید محکومیت سه ساله کیوان صمیمی، روزنامه نگارو سردبیر مجله ایران فردا، در دادگاه تجدیدنظر است.

جمهوری اسلامی ایران در رده‌بندی جهانی آزادی رسانه‌ها ۲۰۱۹ گزارشگران بدون مرز از میان ١٨٠ کشور جهان در رده ۱۷۰ قرار دارد.

وزارت خارجه آمریکا نیز در گذشته مطالبی را با عنوان «چهل سال وعده‌های عمل نشده» جمهوری اسلامی در توئیتر فارسی خود منتشر کرده و از فساد، نبودن آزادی بیان، نبودن عدالت، و وعده‌های عمل نشده اقتصادی از سوی مقامات جمهوری اسلامی نوشته بود.

وزارت خارجه آمریکا در این توئیت‌ها نوشته بود: «چهل سال پیش، آیت الله خمینی وعده آزادی بیان و آزادی مطبوعات را داد. امروز، ایران یکی از سرکوب شده ترین فضاهای رسانه ای را دارد. رژیم حاکم تنها چهل سال شکست به بار آورده است.»

XS
SM
MD
LG