لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۰۸

همزمان با سفر بورل به تهران؛ رابرت مالی: آمریکا به «مسیر دیپلماسی معنادار» متعهد است


رابرت مالی نماینده ویژه آمریکا در امور ایران
رابرت مالی نماینده ویژه آمریکا در امور ایران

در حالیکه قرار است جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا جمعه شب وارد تهران شود، رابرت مالی نماینده ویژه آمریکا در امور ایران با اشاره به دیدار خود با طرف‌های اروپایی درباره مذاکرات هسته‌ای با ایران نوشت که ایالات متحده به «مسیر دیپلماسی معنادار» متعهد می‌ماند.

آقای مالی که عکس انریکه مورا معاون بورل از دیدار شب گذشته و شام غیررسمی خود و این دو مقام را بازنشر کرده است، از ادامه همکاری نزدیک مقام‌های اروپایی تشکر کرد.

جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز جمعه ۳ تیرماه در حساب توییتری خود نوشت برای دیدار با وزیر خارجه ایران و چند مقام دیگر به تهران سفر می‌کند. این تازه‌ترین تلاش‌ برای احیای مذاکرات معلق‌شده برجام است.

جوزپ بورل نوشت: «دیپلماسی تنها مسیر برای بازگشت به اجرای کامل توافق برجام و معکوس کردن تنش‌های موجود است.»

همچنین روز جمعه ۳ تیرماه، سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت امور خارجه ایران تائید کرد که مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اواخر روز جمعه برای گفتگو در مورد تلاش‌ها برای احیای توافق هسته‌ای وارد تهران خواهد شد. او گفت آقای بورل با حسین‌امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران و دیگر مقامات جمهوری اسلامی دیدار خواهد کرد.

گفته شده که این سفر با هدف رایزنی‌های صورت گرفته میان ایران و اتحادیه اروپا، شرایط مذاکرات رفع تحریم‌ها و همچنین در چارچوب موضوعات منطقه‌ای و بین‌المللی صورت خواهد گرفت.

سفر آقای بورل تنها چند ساعت بعد از دیدار او با نماینده آمریکا در مذاکرات هسته‌ای ایران صورت می‌گیرد. پنجشنبه شب، انریکه مورا معاون بورل در توئیتر خود عکسی از دیدار غیر رسمی خود، جوزپ بورل و رابرت مالی در رستورانی در بروکسل منتشر کرد و گفت که آنها گفتگوهایی درباره برجام و چشم انداز آن در منطقه خاورمیانه داشته‌اند. آقای مورا به نقل از رابرت مالی نوشت که ایالات متحده برای بازگشت به توافق هسته‌ای متعهد است.

این سفر از پیش اعلام نشده در حالی است که این هفته هم مقامات آمریکا و ایران با اشاره به یکدیگر بر تمایل برای ادامه مذاکرات تاکید کرده بودند.

ایران و آمریکا از اواخر دولت روحانی و همزمان با روی کار آمدن دولت جو بایدن مذاکره برای احیای برجام را شروع کردند و در دولت رئیسی این مذاکرات ادامه یافت. با این حال چند ماه پیش، پس از اصرار جمهوری اسلامی بر خروج نام سپاه پاسداران از فهرست گروه‌های تروریستی که توسط آمریکا تهیه می‌شود، موجب توقف مذاکرات شد.

XS
SM
MD
LG