لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۱۷

ظریف در نیویورک: احتمال دیدار با کری وجود دارد


عکس آرشیوی از محمدجواد ظریف
عکس آرشیوی از محمدجواد ظریف

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران در ابتدای ورود به نیویورک به خبرنگاران گفت که با وزرای خارجه کشورهای چین و آلمان دیدار خواهد کرد و احتمال دیدار با جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا نیز وجود دارد.

وزیر امور خارجه ایران که برای شرکت در دور جدید مذاکرات بین‌المللی درباره سوریه به آمریکا سفر کرده است، عنوان کرد که "مقدمات لازم" برای برگزاری این جلسه فراهم نشده ولی جمهوری اسلامی ایران به منظور "کسب اطمینان از اینکه گروه های تروریستی که دستشان به خون مردم مظلوم سوریه آلوده است در آینده کشور سوریه نقشی نداشته باشند" در مذاکرات حضور خواهد داشت.

آقای ظریف همچنین خواستار لغو هرگونه پیش شرط از سوی کشورهای خارجی شد و تاکید کرد که حل اختلافات از طریق "تشکیل دولت اتحاد ملی سوریه" میسر است.

ایران در کنار روسیه بر بقای بشار اسد در دوره گذار و برگزاری انتخابات در سوریه اصرار دارند؛ موضوعی که مورد مخالفت طیف گسترده‌ای از مخالفان دولت سوریه و برخی از قدرت‌های جهانی قرار گرفته است.

حضور محمد جواد ظریف در نیویورک پس از بسته شدن پرونده ابعاد نظامی احتمالی پرونده هسته‌ای ایران از نظر پیشبرد روند اجرایی شدن توافق هسته‌ای نیز اهمیت فراوانی دارد.

XS
SM
MD
LG