لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۵۶

کری: واشنگتن دنبال تغییر رژیم سوریه نیست اما اسد قادر به هدایت کشور نیست


کری در دو دیدار سه و چهار ساعته با لاوروف و پوتین دیدار کرد.
کری در دو دیدار سه و چهار ساعته با لاوروف و پوتین دیدار کرد.

وزیر خارجه آمریکا که برای نزدیک شدن موضع این کشور با روسیه در مقابل با داعش و حل بحران سوریه به مسکو سفر کرده است، می گوید هدف این سفر، روند سیاسی برای حل بحران سوریه است، نه آینده بشار اسد.

جان کری گفت واشنگتن در صدد تغییر رژیم به مفهوم عام آن نیست و فقط معتقد است که بشار اسد دیگر قادر به هدایت سوریه به سمت آینده‌اش نیست.

وزیر خارجه آمریکا در مسکو تاکید کرد گفتگو‌های او در مسکو متمرکز بر روند سیاسی برای حل بحران سوریه بود. نه اختلاف نظر واشنگتن و مسکو یا اینکه سرنوشت بشار اسد چه خواهد بود.

به گفته آقای کری، هرچند در پایان نشست ریاض خبر داده شد که اسد باید از ابتدای روند سیاسی از صحنه خارج شود اما این موضع گروه بین المللی حمایت کننده از سوریه نیست.

برغم باقی ماندن اختلاف نظر بین مسکو و واشنگتن، اما نقطه نظرات مشترکی هم وجود دارد. آقای کری گفت : "دو کشور در این نظر که داعش خطر مشترک است هم‌نظرند."

وی اعلام کرد که به رئیس جمهوری روسیه گفته است واشنگتن زمانی با مسکو همکاری می‌کند که مسکو به جای مخالفین میانه رو، داعش را هدف قرار دهد.

از سوی دیگر، سخنگوی وزارت خارجه روسیه چهارشنبه گفت هنوز اختلافهای جدی میان واشنگتن و مسکو در مورد بحران سوریه وجود دارد با این حال، وزرای خارجه آمریکا و روسیه روز سه شنبه بیشتر از مواضع مشترکشان خبر دادند و اینکه به همکاری برای حل این بحران ادامه خواهند داد.

این دومین سفر جان کری به مسکو در سال جاری میلادی است. او از سوی باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا به این سفر رفت تا اطمینان حاصل کند که تلاش دو ماه گذشته برای اجرای توافقهای وین جهت حل بحران سوریه به انجام خواهد رسید.

در توافق وین، از جمله درباره مذاکرات انتقال قدرت میان مخالفین و دولت سوریه و آتش بس در ابتدای سال میلادی جدید بحث شد.

منابع خبری می گویند آقای کری در این سفر سه ساعت با همتای روس، و چهار ساعت با رئیس جمهوری روسیه در مسکو دیدار و گفت و گو داشته است.

در کنفرانس مطبوعاتی پایانی سفر جان کری، سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه نیز گفت در مرحله‌ای پیشرفت قرار داریم بنابراین کار ادامه داده خواهد شد.

لاوروف خبر داد که نشست وزرای خارجه ۱۷ کشور گروه بین المللی در نیویورک که برای جمعه این هفته تعیین شده بود، برگزار خواهد شد.

وی گفت :"امیدواریم که بر اساس نتایج آن جلسه و با موافقت همه شرکت کنندگان، ما بتوانیم پیش نویس قطعنامه‌ای را به شورای امنیت ارائه دهیم که در آن اصول بیانیه‌های نشستهای ۳۰ اکتبر و ۱۴ نوامبر در وین تائید خواهد شد."

آقای لاوروف نیز تاکید کرد که تمامی نشست‌های گذشته و آینده به همت سازمان ملل برگزار می‌شود و استفان دِ می‌ستورا، نماینده آن نهاد برای این مساله با کمک گروه بین المللی با حضور ۱۷ کشور، مسئول تشکیل هئیت نمایندگی مخالفین برای مذاکره و پیشبرد این روند هستند.

XS
SM
MD
LG