لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۲۲

نشست شورای امنیت درباره سوریه به ریاست جان کری برگزار می‌شود


جان کری وزیر خارجه ایالات متحده در نشست قبلی شورای امنیت سازمان ملل درباره سوریه - ۸ مهر ۱۳۹۴
جان کری وزیر خارجه ایالات متحده در نشست قبلی شورای امنیت سازمان ملل درباره سوریه - ۸ مهر ۱۳۹۴

جان کری وزیر خارجه ایالات متحده ریاست نشست روز جمعه شورای امنیت سازمان ملل متحد در نیویورک با هدف یافتن راه حل سیاسی برای پایان دادن به جنگ داخلی چند ساله در سوریه را به عهده خواهد داشت.

به گزارش خبرگزاری رویترز، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا عصر چهارشنبه ضمن اعلام این خبر گفت، هدف از این نشست "تشدید فعالیت‌ها برای پایان دادن به جنگ سوریه، از جمله لزوم انجام گفت‌وگوهای رسمی بین نمایندگان دولت و مخالفان آن" است.

به گفته جان کربی، وزیر خارحه آمریکا همچنین روز جمعه در شهر نیویورک میزبان یک نشست بین المللی برای گفت‌وگو درباره طرح آتش بس در سوریه و روند انتقال سیاسی در آن کشور خواهد بود.

وی هدف از این نشست را افزایش تلاش‌های دیپلماتیک برای پایان دادن به بحران سیاسی در سوریه، همزمان با تشدید مبارزه علیه گروه موسوم به دولت اسلامی یا داعش در آن کشور عنوان کرد.

این نشست‌ها پس از آن برگزار می شوند که جان کری روز گذشته در مسکو، با ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه و حامی قدرتمند بشار اسد رئیس جمهوری سوریه، دیدار و درباره راه‌های رسیدن به راه حل سیاسی برای سوریه و هموار کردن مذاکرات روز جمعه گفت‌وگو کرد.

مذاکرات روز جمعه، سومین دور از مذاکراتی است که ایران، دیگر حامی سرسخت دولت بشار اسد، نیز در آن حضور دارد. به گزارش خبرگزاری ایرنا، محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران برای حضور در این مذاکرات، عصر چهارشنبه تهران را به مقصد نیویورک ترک کرد.

دور قبلی این مذاکرات ماه گذشته در وین برگزار شد، که در آن ایالات متحده، روسیه، اتحادیه اروپا و کشورهای خاور میانه حاضر در نشست، بر سر یک طرح سیاسی به توافق رسیدند که بر مبنای آن، ظرف دو سال در سوریه انتخابات برگزار خواهد شد.

به گفته سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، کشورهای حاضر در نشست روز جمعه در نیویورک، همان کشورهایی خواهند بود که در وین حضور داشتند.

جان کربی همچنین گفت که نشست روز جمعه این امکان را برای کشورهای حاضر فراهم می کند که از جزئیات مذاکرات گروه‌های مخالف بشار اسد – که هفته گذشته در ریاض پایتخت عربستان سعودی برگزار شد – آگاه شوند.

XS
SM
MD
LG