لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۴۳

مذاکرات صلح سوریه و آینده بشار اسد محور مذاکرات جان کری در مسکو


گفتگوی جان کری وزیر خارجه آمریکا (راست) با ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری (وسط) و سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه در سازمان ملل متحد - آرشیو
گفتگوی جان کری وزیر خارجه آمریکا (راست) با ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری (وسط) و سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه در سازمان ملل متحد - آرشیو

وزیر خارجه ایالات متحده قصد دارد روز سه شنبه با سفر به مسکو و دیدار با مقام‌های روسیه، اختلاف نظر بین دو کشور بر سر آینده سیاسی بشار اسد رئیس جمهوری سوریه و نقش او در هر راه حل سیاسی برای پایان دادن به جنگ داخلی در آن کشور را کاهش دهد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، یک مقام دولت آمریکا که همراه وزیر خارجه در پاریس بسر می‌برد، روز دوشنبه ضمن اعلام این مطلب گفت، جان کری همچنین درپی آماده سازی زمینه‌های لازم برای برگزاری دور سوم گفت‌وگوهای قدرت‌های جهانی درباره سوریه خواهد بود.

در همین حال، وزارت خارجه روسیه اواخر روز دوشنبه اعلام کرد که آقایان کری و سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه در یک گفت‌وگوی تلفنی، درباره "پیش شرط های مشخصی" به توافق رسیدند که لازم است پیش از برگزاری هر نشست بین المللی، فراهم شوند.

روسیه از حامیان سرخت و هم‌پیمان قدرتمند بشار اسد بوده و از هشتم مهر ماه (۳۰ سپتامبر) در حمایت از او در برابر شورشیان اقدام به حملات هوایی در داخل سوریه کرده است. مسکو می‌گوید تنها مردم سوریه، و نه قدرت‌های خارجی، باید در مورد سرنوشت سیاسی کشور خود تصمیم بگیرند.

به گفته مقام وزارت خارجه آمریکا که رویترز هویت او را فاش نکرده است، جان کری در سفر به مسکو، نگرانی‌ واشنگتن را از ادامه حملات علیه شورشیان سوری مورد حمایت غرب، به جای بمباران مواضع گروه افراطی داعش، بار دیگر با مقام‌های روسیه در میان خواهد گذاشت.

مسکو این اتهام کشورهای غربی حامی مخالفان اسد را رد کرده و می‌گوید بیشتر اهداف حملات هوایی روسیه پیکارجویان گروه داعش بوده‌اند.

کرملین ضمن انتقاد از سیاست‌های کاخ سفید در سوریه، می‌گوید واشنگتن آمادگی همکاری کامل برای مبارزه با گروه موسوم به دولت اسلامی یا داعش را ندارد و باید در رویکرد خود مبنی بر "تقسیم ترویست‌ها به تروریست خوب و تروریست بد" تجدید نظر کند.

وزیر خارجه ایالات متحده قرار است علاوه بر همتای روس خود، با ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه نیز دیدار و در مورد بحران سوریه و همچنین اوکراین گفت‌وگو کند.

این سفر چند روز پس از نشست گروه‌های اپوزیسیون سوریه در ریاض انجام می‌شود که با انجام گفت‌وگو با نمایندگان دمشق موافقت کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG