لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۳۵

حمله به خانواده جواد حیدری در سالگرد کشته‌شدن او؛ افزایش فشار بر خانواده‌های دادخواه


تصویری از مراسم چهلم کشته‌شدن جواد حیدری (آرشیو)
تصویری از مراسم چهلم کشته‌شدن جواد حیدری (آرشیو)

نیروهای حکومتی جمهوری اسلامی روز پنجشنبه ۳۰ شهریور در آستانه سالگرد کشته‌شدن جواد حیدری در اعتراضات سال گذشته با حمله به خانواده جواد حیدری چندین عضو خانواده او را مورد ضرب و جرح قرار داده‌اند.

فاطمه حیدری، خواهر جواد حیدری، با انتشار ویدیویی گفت ماموران امنیتی جمهوری اسلامی در سالگرد کشته‌شدن برادرش «با گلوله جنگی» به خانواده‌اش حمله کرده‌اند.

او به نقل از یکی از آشنایانشان که توانسته از روستای رحمت‌آباد بزرگ دشتابی فرار کند، هشدار داده است که اینترنت و دیگر راه‌های ارتباطی را قطع کرده‌اند و دارند «یک فاجعه انسانی» را رقم می‌زنند.

او با ابراز نگرانی از این که ماموران جمهوری اسلامی پس از کشتن برادرش، اکنون قصد کشتن خانواده‌اش را دارند، خواستار حمایت فوری از خانواده‌اش شده است.

در ویدیو، کودکان و زنان دیده می‌شوند که در پاسخ به حمله ماموران انتظامی جمهوری اسلامی فریاد می‌زنند.

در دو ویدیوی دیگر که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است دو کودک از خانواده حیدری دیده می‌شوند که مورد ضرب و جرح و حمله با گاز اشک‌آور قرار گرفته‌اند.

صدای آمریکا نمی‌تواند به طور مستقل صحت همه این ویدیوها و روایت‌های مربوط به آنها را تایید کند.

فاطمه حیدری ویدیو و عکسی دیگر از دو عضو جوان خانواده‌اش منتشر کرده که صورت آنها نیز مورد ضرب و جرح شدید و حمله گاز اشک‌آور قرار گرفته‌اند. او با متهم کردن جمهوری اسلامی به «گروگان گرفتن» خانواده‌اش و همچنین قطع اینترنت روستایشان، ابراز نگرانی کرده است که نمی‌داند «چه بلایی سر خانواده‌ام» می‌آورند.

این در حالی است که روز گذشته نیز فاطمه حیدری از بازداشت برادر و برخی از بستگانش با هدف «افزایش فشار بر خانواده برای جلوگیری از برگزاری آیین سالگرد» برادرش خبر داده بود.

این عضو خانواده‌های دادخواه تاکید کرده بود که «هیچ ترسی» از «مزدورهای» حکومتی ندارند.

پنجشنبه و جمعه ۳۰ و ٣١ شهریور سالگرد کشته‌شدن بیش از ۴۰ تن از ایرانیان معترض به کشته‌شدن مهسا (ژینا) امینی در بازداشت گشت ارشاد است. جمهوری اسلامی در هفته‌های اخیر با افزایش فشار و بازداشت اعضای بسیاری از خانواده‌های قربانیان و دادخواهان، در تلاش بوده مانع از برگزاری مراسم‌های سالگرد برای آنها شود.

جواد حیدری ٣١ شهریور سال گذشته، در جریان اعتراضات به کشته شدن مهسا در نزدیکی پارک ملت قزوین مورد اصابت گلوله ماموران امنیتی جمهوری اسلامی قرار گرفت و پس از ساعاتی جان باخت. در مراسم چهلم جواد در ١٢ آبان سال گذشته، ده‌ها تن از اهالی روستای رحمت‌آباد بزرگ دشتابی به دلیل شرکت در آن بازداشت شده بودند.

XS
SM
MD
LG