لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۳۴

روحانی: تحریم ها تجاوز به حقوق ملت ایران است


رئیس جمهوری ایران تحریم های های جدید امریکا را «تجاوز» و «مغایر با توافق ژنو» ارزیابی کرده است، با این حال می گوید مذاکرات هسته ای ادامه خواهد یافت.

آمریکا روز جمعه اعلام کرد تحریم هایی علیه بیش از ۲۵ نهاد بازرگانی، بانک و افرادی که به همکاری با برنامه اتمی ایران، حمایت از ترویسم و نقض تحریم های آمریکا و بین المللی مظنون هستند، وضع شده است.

به گزارش اسوشیتد پرس، حسن روحانی پس از نیمروز شنبه در یک نشست خبری از تحریم ها انتقاد کرد ، آنها را «غیر قانونی و تجاوز به حقوق ملت بزرگ ایران»، «مخالف با توافق ژنو» و ناسازگار «با روح توافقات و مسیر اعتماد سازی» دانست و گفت «ما باید در برابر این تجاوز ایستادگی کنیم، و مهاحمان را سر جایشان بنشانیم.»

با این حال، یاد آور شد مذاکرات هسته ای با قدرت های جهانی ادامه خواهد یافت و ابراز امیدواری کرد «بتوانیم در فرصت باقی مانده به توافق برسیم و تحریم ها برداشته شود.»

روحانی همچنین گفت هنوز نمی داند آیا در اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد شرکت خواهد کرد یانه، و افزود برنامه ای برای ملاقات با باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا ندارد. سال پیش آنها تلفنی گفت و گو کردند.

در نشست خبری، روحانی در پاسخ به پرسشی در باره همکاری ایران با آمریکا در مبارزه با داعش گفت «ما از هر کشوری که با تروریسم مبارزه کند استقبال می کنیم، اما برنامه ای برای همکاری با آمریکا در این زمینه نداریم.»

روحانی گفت «از نظرما جنایت، جنایت است. این که اگر یک امریکائی کشته شود بگوئیم می خواهیم با تروریسم مبارزه کنیم ، و اگر غیر امریکایی کشته شود بگوئیم تردید داریم، معنایش این است که ما در مبارزه با تروریسم جدی نیستیم.»

در نشست خبری ، خبرنگاری درباره وضعیت جیسون رضائیان و همسرش یگانه صالحی، که بیش از یک ماه است در بازداشت هستند سئوال کرد.

روحانی مستقیما پاسخ نداد، بجای آن گفت « درکشور ما ، نظرات واحد نیست. نظرات مختلفی وجود دارد. نهاد ها و ارگان ها ضمن این که یک سلسله وظایف و مسئولیت هایی دارند، در چارچوب اختیاراتی که دارند می توانند اقداماتی انجام دهند.»

آسوشیتد پرس می گوید مقامات ایران مشخصا نگفته اند چرا رضائیان و همسرش بازداشت شده اند.

واشنگتن پست گفته است رضائیان شهروندی دوگانه امریکا و ایران را دارد، و یگانه در خواست اجازه اقامت دائم در آمریکا کرده است.

XS
SM
MD
LG