لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۴۴

ایتالیا، حافظ منافع کانادا در ایران می شود


ایتالیا مسئولیت حفاظت از منافع کانادا در ایران را به عهده می گیرد.

وزارت امور خارجه کانادا روز دوشنبه ١٧ سپتامبر (٢٧ شهریور) با انتشار بیانیه ای از ایتالیا به دلیل پذیرش مسئولیت حفاظت از منافع این کشور در ایران سپاسگزاری کرد.

کانادا ده روز پیش در یک تصمیم بی سابقه، دیپلمات های خود را از تهران فرا خواند، سفارت کانادا در ایران را تعطیل کرد و پس از اخراج دیپلمات های جمهوری اسلامی ایران از اُتاوا، کلیه مناسبات دیپلماتیک دو کشور را قطع کرد.

جان برد، وزیر امور خارجه دولت محافظه کار کانادا در بیانیه ای در روز دوشنبه اعلام کرد «این خبر که ایتالیا با حفاظت از منافع کانادا در ایران موافقت کرده برای اُتاوا خشنودکننده است».

وزیر امور خارجه کانادا در ادامه این بیانیه می گوید «کانادا مراتب قدردانی عمیق خود از دولت ایتالیا را ابراز می کند که توافق کرده است چنین کمک و یاری ارزشمندی برای شهروندان و دولت کانادا فراهم کند. این تصمیم نمایانگر مناسبات قوی و نزدیک بین دو کشور است».

جولیو ترزی، وزیر امور خارجه ایتالیا نیز ضمن تایید این خبر گفته است «کانادا یکی از متحدان و دوستان نزدیک ایتالیا است و رم به درخواست اُتاوا برای حفاظت از منافع کانادا در تهران پاسخ مثبت می دهد».

برپایه بیانیه وزارت امور خارجه کانادا «دولت ایتالیا توافق کرده است تا در شرایط اضطراری به اتباع کانادایی مقیم ایران خدمات کنسولی و سایر کمک های فوری ارایه کند». این در حالی است که بنا به اعلام این وزارتخانه، اتباع کانادایی که به خدمات گذرنامه و یا مسائل دیگری نیاز داشته باشند باید به آنکارا و یا سفارتخانه کانادا در کشورهای دیگر مراجعه کنند.

در شرایطی که دو شهروند کانادایی ایرانی تبار و یک ایرانی مقیم کانادا در ایران به اعدام محکوم شده اند، آقای برد در این بیانیه تاکید کرده است «کانادا با محافظت از قدرت و متحدان خود، قویاً از حقوق اتباع کانادایی زندانی، به ویژه اتباع محکوم به اعدام حمایت خواهد کرد».

در پایان این بیانیه آمده است دولت کانادا قویاً از شهروندان خود می خواهد تا از سفر به ایران اجتناب کنند.

در حالی که تصمیم کانادا برای قطع کامل مناسبات دیپلماتیک با ایران و تعطیلی سفارتخانه ها در دو کشور شگفتی ناظران سیاسی را برانگیخت و برخی از ایرانی تباران مقیم این کشور نسبت به چنین اقدامی اعتراض کردند، اما دولتمردان اُتاوا حفظ امنیت و سلامت دیپلمات های کانادایی در تهران را عامل اصلی تعطیلی سفارت در تهران مطرح کردند.
XS
SM
MD
LG