لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۱۰

ورود پایگاه شناور آمریکائی به خلیج فارس


یک ناو تدارکاتی نیروی دریائی آمریکا، که قرار بود از رده خدمت کنار گذاشته شود، همزمان با تقویت تدریجی حضور آمریکا در خلیج فارس در واکنش به تشدید تشنج با ایران، بنا به اطلاعیه مقر ناوگان پنجم آمریکا در بحرین، برای کمک به عملیات مین روبی وارد خلیج فارس شده است.

خبرگزاری رویتر در گزارشی از دوبی اظهارات یک سخنگوی این ناوگان در منامه را نقل می کند که می گوید « ناو یو اس اس پونس (the USS Ponce) روز پنجشنبه پس از تعمیرات و بازسازی، برای ماموریت جدید خود مستقر شده است».

ماموریت اصلی ناو پونس، به گفته این سخنگو «حمایت از عملیات مین روبی، و خدماتی دیگر، از جمله کمک به تعمیرات و نگهداری دیگر واحدهای مستقر در منطقه است».

این ناو که از توانائی کمک به هواپیماها برای نشستن و برخاستن نیز برخوردار است، در عین حال می تواند در حکم یک پایگاه شناور عمل کند.

دریاسالار جان میلر فرمانده نیروهای منطقه ای نیروی دریائی آمریکا می گوید ناو پونس با قابلیت هائی که دارد می تواند امکانات و حمایت های ابیشتری را در عملیات امنیت دریائی در منطقه فراهم کند.

چهار کشتی مین روب نیروی دریائی آمریکا نیز ماه گذشته برای تقویت ناوگان پنجم این کشور در حفاظت از ایمنی کشتیرانی در مسیر عبور قریب چهل درصد صادرات نفت جهان وارد خلیج فارس شده اند، که بدین ترتیب شمار مین روب های این ناوگان اکنون به هشت فروند رسیده است.

ورود مین روب ها با جنگ لفظی و روانی میان ایران و آمریکا بر سر برنامه اتمی تهران، و تهدید های راجع به بستن تنگه هرمز به تلافی اعلام ممنوعیتی جدید توسط اتحادیه اروپا علیه نفت صادراتی ایران مصادف و همزمان بوده است.
XS
SM
MD
LG