لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۲۰

مين ياب های آمریکا در خليج فارس دو برابر شد


Surfers ride waves at Shonan beach in Fujisawa city, west of Tokyo, Japan. Heat wave continues through out Japan as temperature sores to 35 degrees Celsius (95 degrees Fahrenheit) in the Tokyo metropolitan area, according to the Meteorological bureau.
Surfers ride waves at Shonan beach in Fujisawa city, west of Tokyo, Japan. Heat wave continues through out Japan as temperature sores to 35 degrees Celsius (95 degrees Fahrenheit) in the Tokyo metropolitan area, according to the Meteorological bureau.
نیویورک تایمز امروز مقاله ای دارد که تام شنکر، اريک اشميت و ديويد سنگر مشترکا آن را نوشته اند. این مقاله خبر از تقويت چشمگير نيروهای نظامی آمريکا در خليج فارس می دهد. در بخشهایی از این مقاله آمده است:

آمريکا هدفی بازدارنده را دنبال می کند تا از هرگونه اقدام ايران برای بستن تنگه هرمز جلوگيری به عمل آورد. استقرار جت های جنگنده ای که قادر به انجام عمليات نظامی در عمق خاک ايران هستند برای زمانی در نظر گرفته شده که رويارويی کنونی در مورد برنامه اتمی ايران بالا بگيرد.

يک مقام ارشد دولت اوباما هفته پيش گفت: اين کارها برای اطمينان خاطر دادن به اسراييل است که وقتی پرزيدنت اوباما می گويد گزينه های ديگری فراسوی مذاکرات روی ميز هستند دقيقاً همين منظورش است.

اما ممکن است سپاه پاسداران تصميم به حمله بگيرد.

کشتی های نيروی دريايی آمريکا آشکارترين بخش تقويت نيروها است که در صورت مين گذاری ايران در تنگه هرمز وارد عمل خواهند شد.

نيروی دريايی آمريکا تعداد مين ياب های خود را در منطقه خليج فارس از ۴ عدد به ۸ کشتی افزايش داده است و مقامات ارتش آمريکا اين اقدام را صرفاً دفاعی خوانده اند.
يک مقام ارشد وزارت دفاع آمريکا که به دليل حساسيت وضعيت نظامی و ديپلماتيک از ذکر نام خود خودداری کرد، گفت: اين پيام روشنی به ايران است که حتی فکرش را هم نکند.. يعنی حتی فکر بستن تنگه هرمز را نکند. ما مين ها را پاک می کنيم.. حتی فکر فرستادن قايق های پرسرعت را برای ارعاب کشتی های تجارتی به ذهن خود راه ندهد. ما آنها را به عمق خليج فارس خواهيم فرستاد....

در همين حال آمريکا ناوگان «پانس» را به منطقه خليج فارس فرستاده است. «پانس» اولين پايگاه شناور پنتاگون در منطقه است که می تواند برای عمليات نظامی و امداد بشردوستانه مورد استفاده قرار گيرد.
مقامات پنتاگون می گويند اولين مأموريت «پانس» ايفای نقش لجستيکی و عملياتی برای جمع آوری مين در خليج فارس است. اما با داشتن بخش پزشکی، محل فرودگاه هليکوپتر، و سنگرهای زيرزمينی برای سربازان رزمی، اين ناوگان عملا می تواند بعنوان پايگاه نيروهای ويژه آمريکا در مأموريت های تجسسی و ضدتروريسم در آب های بين المللی بکار رود....

جان کری، سناتور دموکرات از ايالت ماساچوست، که رييس کميته روابط خارجی سنا آمريکا است می گويد دولت اوباما بايد برای بازدارندگی ايران دقت کند تعادل را حفظ کند و به ايران يا اسراييل اين برداشت را ندهد که حمله به تأسيسات اتمی ايران در دستور کار است يا اينکه چنين حمله ای اجتناب ناپذير است. بايد دقت کرد که پيام اشتباه داده نشود....

ايران روز دوشنبه در واکنش به تحريم های تازه غرب اعلام کرد که بستن رفت و آمد در تنگه هرمز را در نظر خواهد گرفت... مقامات ارشد پنتاگون می گويند که ايران قادر است تنگه هرمز را دستکم بطور موقت مسدود کند و افزودن مين ياب های آمريکا دقيقاً برای اين هدف است که مدت چنين رويدادی هرچه کوتاه تر شود.

مقام ارشد وزارت دفاع آمريکا می گويد که صورت بندی تازه نيروهای آمريکا در خليج فارس تنها در مورد اهداف اتمی ايران نيست بلکه همچنين برای مقابله با اهداف هژمونيک ايران در منطقه خليج فارس است....

يک افسر ارشد ارتش آمريکا می گويد که کشورهای منطقه برای دفاع از منافع خود سيستم های دفاعی و سلاح های مختلفی خريداری کرده اند. همچنين ايالات متحده و ١۹ کشور ديگر در ماه سپتامبر يک رشته عمليات مين يابی را در خليج فارس انجام خواهند داد.
XS
SM
MD
LG