لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۴۲

باخت مصلحتی یک کشتی‌گیر دیگر برای قرارنگرفتن مقابل اسرائیل؛ «باید ببازی علیرضا»


کریمی دارنده برنز نوجوانان جهان است.
کریمی دارنده برنز نوجوانان جهان است.

علیرضا کریمی کشتی گیر جوان ایران در رقابت امیدهای جوان بنا بر تصمیم مدیران تیم ملی از مدال محروم شد.

روز یکشنبه ۵ آذر در ادامه مسابقات قهرمانی امیدهای جهان در لهستان، علیرضا کریمی در حالیکه در مقابل رقیب روس خود جلو بود، ظاهرا اسیر فیتیله پیچ های او شد و شکست خورد. ساعتی بعد از این مسابقه، فیلمی از دیدار او و حریف روس منتشر شد که مدیران تیم کشتی از کریمی جوان می خواهند که ببازد. در فیلم صدای فریاد می زنند «باید ببازی علیرضا!»

در مورد علیرضا کریمی،‌ مدیران تصمیم گرفتند در دور نخست او را ببازانند که دچار مشکل در مرحله یک چهارم نشوند و به حریف اسرائیلی نخورد. اما این مدیران یک اشتباه محاسباتی کردند. حریف روسی که کریمی را برد، در دور بعد «یوری کالاشتیکوف» اسرائیلی را برد و بعد از یک برد دیگر به فینال رسید و در نهایت طلای وزن ۸۶ کیلو را کسب کرد. چون او به فینال رسید، کریمی در گروه بازنده ها شانس بازی برای رسیدن به برنز را داشت. نکته قابل توجه این بود که او در این مرحله باید در مقابل حریف اسرائیلی حضور میافت که او به ناچار قید مسابقه را زد تا در نهایت حریف اسرائیلی با پیروزی بر رقیب روسیه سفید مقام سوم را کسب کند.

ساعتی بعد از این اتفاقات، علیرضا کریمی پستی در اینستاگرام خود گذاشت و به کنایه نوشت «آخرين سنگر سكوته، حق ما هم هيچ وقت گرفتنی نيست.»

کاربران در فضای مجازی خیلی زود به این اتفاقات واکنش نشان دادند و با هشتگ #باید_ببازی به آن واکنش نشان دادند.

در زیر برخی از این واکنش ها آمده است:

یک کاربر به او پیشنهاد کرده با این سیاست های جمهوری اسلامی از ایران برود که آینده اش تباه نشود:

بازی نکردن با اسرائیل: ادعا برای داخلی‌ها، بهانه برای خارجی‌ها

به نظر می رسد «تدبیر» مدیران تیم امید برای تشویق او به باخت به این جهت بوده که او در دور بعد مقابل حریف اسرائیلی حاضر نشود. ایران چون می گوید اسرائیل را به رسمیت نمی شناسد، اجازه بازی ورزشکاران خود مقابل این کشور را نمی دهد. البته این را در داخل می گوید، چون این کار در عرصه ورزش اقدامی سیاسی و مستحق جریمه تلقی می شود، معمولا ایران ورزشکاران خود را به بهانه بیماری یا آسیب دیدگی از دور خارج می کند.

در این بین رسانه های داخل ایران به جای بیان مشکل و سیاست غلط مدیران ورزشی، در گزارش های خود می نویسند «اسرائیل مانع رسیدن علیرضا کریمی به سکو شد.»

کاربران می پرسند در حالیکه کشتی گیر فلسطینی با پرچم اسرائیل در مسابقات شرکت می کند، چرا ورزشکاران ایران نباید مقابل اسرائیل حاضر شوند؟‌

بعضی کاربران به باخت مصلحتی این کشتی گیر شایسته ایرانی اشاره کردند.

این کشتی گیر در حالی از مدال محروم شده که سرمربی تیم ملی کشتی آزاد در یک مصاحبه بدون اشاره به اجبار ورزشکار ایرانی به باخت، می گوید: امیدوارم مسئولان در مقابل حرکت جوانمردانه علیرضا کریمی از این جوان شایسته حمایت کنند!

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG