لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۰۴

واکنش‌ به حضور بی‌حجاب و بازی با اسرائیل دو شطرنج‎باز ایرانی؛ فدراسیون: «تابع تصمیمات نظام» هستیم


برنا درخشانی ۱۵ ساله و درسا درخشانی ۱۸ ساله شطرنج بازان ایرانی
برنا درخشانی ۱۵ ساله و درسا درخشانی ۱۸ ساله شطرنج بازان ایرانی

رئیس فدراسیون شطرنج ایران می‌گوید که برای برخورد با دو شطرنج‌باز ایرانی که یکی بدون حجاب در مسابقات شرکت کرده و دیگری با حریف اسرائیلی مسابقه داده٬ «تابع تصمیمات نظام» است.

در روزهای اخیر حضور بدون حجاب درسا درخشانی در مسابقات بین‌المللی شطرنج جبل‌الطارق و مسابقه دادن برادرش٬ برنا درخشانی با ورزشکاری از اسرائیل خبرساز شده و اعتراض رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس ایران را هم به دنبال داشته است.

مهرداد پهلوان زاده رئیس فدراسیون شطرنج ایران ابتدا وعده داد که با این دو «برخورد جدی» می‌شود و امکان حضور در تیم‌های ملی ایران را از دست خواهند داد. او روز دوشنبه ۲ اسفند با اتخاذ موضعی ملایم‌تر به خبرگزاری مهر گفت که در مورد برخورد با برنا و درسا درخشانی، تابع تصمیمات نظام هستیم.

به گفته این مقام ورزشی٬ درسا مدتی است که در اسپانیا ساکن است و این اولین باری نیست که بدون حجاب اسلامی در مسابقات شرکت می‌کند اما برادرش برنا ساکن تهران است و از این که حریفش اسرائیلی بوده «هیچ اطلاعی نداشته و بعد از اتمام رقابت، متوجه ملیت وی شده است.»

به گفته آقای پهلوان زاده٬ پدر این شطرنج باز نامه‌ای به فدراسیون نوشته و از این اقدام ناخواسته «اظهار ندامت» کرده‌اند.

ایران در مسابقات مختلف از رویارویی ورزشکارانش با حریفان اسرائیلی جلوگیری می‌کند و عموما برای پرهیز از واکنش‌های بین‌المللی به دروغ اعلام می‌کند که ورزشکاران ایرانی مصدوم شده‌اند.

از سوی دیگر اعلام محرومیت درسا درخشانی از تیم ملی کشورش به دلیل نداشتن حجاب در یک مسابقه خارج از ایران با واکنش گسترده در شبکه‌های اجتماعی مواجه شده است.

همزمان در ایران مسابقات جهانی شطرنج قهرمانی زنان در تهران در حال برگزاری است و اجبار ایران برای روسری به سر داشتن زنان خارجی پیش از این خبرساز شده بود.

به دنبال این اجبار قهرمان شطرنج آمریکا مسابقات تهران را تحریم کرد و حالا کاربران شبکه‌های اجتماعی می‌پرسند چگونه است که ایران هم برای پوشش زنان خارجی حاضر در ایران و هم ایرانیان خارج از مرزهای ایران تعیین و تکلیف می‌کند؟

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG