لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۵۹

واکنش دولت به بازی دو فوتبالیست ایرانی مقابل اسرائیل؛ ماجرای پاداش ۸۰۰ میلیونی


مسعود شجاعی و احسان حاج صفی
مسعود شجاعی و احسان حاج صفی

حضور مسعود شجاعی و احسان حاج صفی در ترکیب تیم یونانی پانیونویوس در بازی مقابل باشگاه اسرائیلی همچنان در ایران واکنش‌هایی را در پی دارد.

در حالیکه بسیاری از رسانه‌ها در ایران در انتظار برخورد انضباطی فدراسیون فوتبال یا وزارت ورزش با این دو ملی پوش ایرانی هستند، بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران نیز در واکنش به این رویداد اعلام کرد که بازیکنان ایرانی در قرارداد با باشگاههای خارجی باید موضع جمهوری اسلامی در رودررو نشدن با حریف اسرائیلی را مشخص کنند.

مسعود شجاعی و احسان حاج‌صفی در ادامه بازی‌های باشگاه‌های اروپا، پنجشنبه شب ۱۲ مردادبه همراه تیم پانیونیوس در آتن مقابل تیم «مکابی تل‌آویو» از اسرائیل قرار گرفتند و در نهایت بازی را یک بر صفر واگذار کردند.

مقام های ایرانی همواره مانع حضور ورزشکاران ایرانی در رقابت با تیم های اسرائیلی می شوند. تاکنون ده ها ورزشکار سرشناس ایرانی در رقابت های معتبر جهانی از جمله کشتی و تکواندو، به خاطر تصمیمات سیاسی مدیران ورزشی، در مواجه با رقیب اسرائیلی شرکت نکرده و حذف شده اند.

در سالهای اخیر بخاطر اعتراض کمیته های ورزشی بین المللی، مقام های جمهوری اسلامی بهانه هایی چون مریضی را عامل عدم حضور ورزشکاران ایرانی مقابل رقبای اسرائیلی طرح می کنند.

ماجرای بازی بازیکنان ایرانی مقابل تیم اسرائیلی اما از دست مسئولان ایرانی خارج بود. تیم یونانی پیشتر اعلام کرده بود این باشگاه به عدم همراهی دو بازیکن در دیدار رفت به میزبانی تل آویو در اسرائیل احترام می‌گذارد اما آنها در بازی برگشت باید به قراردادشان احترام بگذارند.

فدراسیون فوتبال یا وزارت ورزش؟

در پی حضور این دو بازیکن در بازی مقابل حریف اسرائیلی، مدیر کل حراست وزارت ورزش از لزوم برخورد با این دو بازیکن سخن گفت اما در ادامه مازیار ناظمی، مدیر مرکز اطلاع رسانی وزارت ورزش تصميم گيرى در مورد اين دو بازيكن ملى پوش را در حيطه اختيارات فدراسيون فوتبال و منوط به بررسى تمام جوانب و شنيدن اظهارات اين ملى پوشان دانست.

پاداش ۸۰۰ میلیونی

از سوی دیگر، علیرضا علیپور، مسئول کمیته صیانت از لیگ فوتبال ایران به روزنامه ورزشی گل گفت که اگر این بازیکنان از بازی مقابل حریف اسرائیلی خودداری می کردند خسارت‌های احتمالی آنان جبران می‌شد.

او گفت: «در صورت فسخ قراردادشان هم تا هشتصد میلیون تومان آماده شده بود به عنوان خسارت به شجاعی و حاج‌صفی داده شود. حتی شهرداری قبول کرده بود یک خانه در یکی از نقاط خوب تهران تا سقف این رقم به آنها بدهد.»

مشخص نیست دقیقا کدام نهاد قرار بود این مبلغ را به این دو بازیکن بپردازد و نقش آقای علیپور، که مسئول کمیته صیانت از لیگ داخلی ایران است در این میانه چیست.

حمایت کاپیتان های تیم ملی

یکی دیگر از واکنش ها در این زمینه متعلق به علی مطهری، نایب رئیس فوتبال ایران است. او در کانال تلگرام خود نوشت که حضور این دو بازیکن در مقابل تیم باشگاهی اسرائیلی قابل توجیه نیست و از آن‌ها خواست برای ختم غائله قول عدم تکرار دهند.

برخی کاپیتان‌های پیشین تیم ملی ایران اما از مسعود شجاعی، کاپیتان فعلی تیم ملی فوتبال ایران و احسان حاج صفی دیگر بازیکن باسابقه تیم ملی حمایت کردند.

امیر قلعه نویی در ایستاگرام خود نوشت که مردم منصف ما فداکاری و افتخار آفرینی پسران وطن را فراموش نمی‌کنند. او از همه خواست که استعدادهای فوتبال ایران را «با قصاوت‌های عجولانه و مغرضانه» نسوزانند.

علی کریمی دیگر کاپیتان پیشین تیم ملی ایران و فرهاد مجیدی، ملی پوش سابق و کاپیتان پیشین باشگاه استقلال نیز از حاج صفی و شجاعی دفاع کردند.

در این بین برخی از کارشناسان معتقدند در صورتی که فدراسیون فوتبال ایران با این دوبازیکن برخورد کند، فدراسیون بین المللی فوتبال نیز در مقابل مجازات‌هایی برای فوتبال ایران در نظر خواهد گرفت.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG