لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۰۲

بنت: پرونده ایران به شورای امنیت برود؛ رئیس سابق موساد: ایران با بمب هسته‌ای فاصله زیادی دارد


نفتالی بنت - آرشیو
نفتالی بنت - آرشیو

نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائيل، می‌گوید جهان باید با ایران به دلیل «نقض تعهدات هسته‌ای» برخورد کند.

او این سخنان را روز سه شنبه ۲۰ مهر در یک کنفرانس دیپلماتیک نشریه اسرائيلی «جروزالم پست» اعلام کرد. بنت گفت منظور او از نقض تعهدات، حتی توافق هسته‌ای ایران در سال ۲۰۱۵ نیست، بلکه تعهدات دیگری است که ایران به آژانس بین المللی انرژی اتمی داده است.

نخست وزیر راست‌گرای اسرائیل همچنین گفت به جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان، و بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا، گفته است که علیه ایران اقدام کنند.

خانم مرکل روز یکشنبه این هفته به اسرائيل سفر کرد. در این سفر، صدر اعظم آلمان و نخست وزیر اسرائیل نسبت به جهش در برنامه هسته‌ای ایران و عبور هرچه بیشتر آن از تعهدات برجامی ابراز نگرانی کردند.

بنت پیشتر نیز در سفر به آمریکا با جو بایدن دیدار و گفت‌و‌گو کرده بود.

بنت در سخنان خود که بخشی از آن در توئیتر فارسی دفتر نخست وزیری اسرائيل نیز منتشر شده گفته است: «من از قدرت‌های جهانی انتظار دارم که از ایران بازخواهی کنند و این موضوع را به شورای امنیت ببرند.»

او گفته است که این «تنها» مسیر رسیدگی به این مسئله «به روش صلح آمیز» است، اما راه و «روش‌های دیگری» نیز وجود دارند و او این مسئله را طی هفته‌ها و ماه‌های آتی پیگیری می‌کند.

سخنان بنت در حالی است که یوسی کوهن، رئیس سابق موساد، در کنفرانسی که به میزبانی جروزالم پست برگزار شد گفته است که ایران هنوز با ساخت بمب هسته‌ای فاصله خیلی زیادی دارد. کوهن همچنین گفت ایران نسبت به دوران برجام بسیار منزوی‌تر شده است.

در زمان ریاست یوسی کوهن بر موساد، ایران، اسرائيل را متهم کرد که دست به اقدامات خرابکارانه در برنامه هسته‌ای ایران زده است.

اسرائيل می‌گوید ایران به دنبال ساخت سلاح هسته‌ای است. تهران این ادعا را رد می‌کند و می‌گوید اهداف این برنامه صرفا صلح آمیز است.

بنت همچنین با تکرار نگرانی‌های پیشین اسرائيل، گفت که ایران آرزو دارد که در همسایگی بلندی‌های جولان یک ارتش مستقر کند. اسرائیل این منطقه را در جریان یک جنگ با سوریه اشغال و سپس به خاک خود ضمیمه کرد.

نخست وزیر اسرائيل اخیرا گفته است که تغییر موضع همسایگان سوریه نسبت به دولت اسد و نزدیک شدن آنها به دمشق در وضعیت بلندی‌های جولان تغییری ایجاد نمی‌کند.

XS
SM
MD
LG