لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۰۹

نفتالی بنت می‌گوید اسرائيل بلندی‌های جولان را نگه می‌دارد


آرشیو
آرشیو

نخست وزیر اسرائیل روز دوشنبه ۱۹ مهر اعلام کرد که حتی اگر نگاه جهانی نسبت به دمشق تغییر کند، اسرائيل بلندی‌های جولان را که در جنگ ۱۹۶۷ تصرف کرد حفظ خواهد کرد.

در سال ۲۰۱۹، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری وقت آمریکا، با به رسمیت شناختن حاکمیت اسرائیل بر بلندی های جولان، از موضع دیگر قدرت‌های جهانی در این باره فاصله گرفت. اسرائیل بلندی‌های جولان را در سال ۱۹۸۱ ضمیمه خود کرد، اما این اقدام در سطح بین المللی به رسمیت شناخته نشده است.

اظهارات نفتالی بنت در حالی مطرح می‌شود که دولت فعلی آمریکا موضع صریحی نگرفته است و برخی از کشورهای عربی متحد آمریکا پس از یک دهه جنگ داخلی سوریه، سیاست دوری کردن از بشار اسد را کنار گذاشته‌اند.

بنت در کنفرانسی درباره آینده جولان گفت که درگیری‌های داخلی سوریه «بسیاری را در جهان متقاعد کرده است که شاید ترجیح داده شود این سرزمین زیبا و راهبردی در دست کشور اسرائیل بماند.»

وی در مجمعی به میزبانی روزنامه محافظه‌کار ماکور ریشون گفت، حتی اگر در رابطه جهان با سوریه یا اسد تغییری حاصل شود این هیچ تاثیری بر وضعیت بلندی‌های جولان نخواهد گذاشت.

بنت، نخست وزیر راستگرای اسرائيل، گفت: «بلندی‌های جولان از آن اسرائیل است، تمام.»

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، در مصاحبه‌ای در ماه فوریه در پاسخ به این که آیا واشنگتن همچنان بلندی‌های جولان را بخشی از اسرائیل می‌داند به آمادگی آمریکا برای بازبینی در این سیاست اشاره کرد. بیشتر کشورهای جهان وضعیت بلندی‌های جولان را تحت اشغال می دانند.

بلینکن در آن زمان به سی‌ان‌ان گفت: «تا زمانی که اسد در سوریه قدرت دارد، تا زمانی که ایران در سوریه حضور دارد، گروه‌های شبه نظامی تحت حمایت ایران ... به نظر من کنترل جولان در آن وضعیت برای امنیت اسرائیل بسیار مهم است.»

او گفت: «سوالات حقوقی مسئله دیگری است. و به مرور زمان، اگر شرایط در سوریه تغییر کند، این چیزی است که ما باید به آن توجه کنیم.»

بنت در سخنرانی خود متعهد شد که جمعیت اسرائیلی‌ها در جولان را به دو برابر افزایش دهد. جمعیت اسرائیلی‌ها در این منطقه در حال حاضر تقریبا برابر جمعیت اعراب دروزی است. این دروزی‌ها اغلب به سوریه وفادار هستند.

XS
SM
MD
LG