لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۵۵

نیویورک تایمز: عملیات ترور فخری‌زاده ظرف تنها ۶۰ ثانیه و با شلیک ۱۵ گلوله انجام شد


روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز، شنبه ۲٧ شهریور در یک گزارش اختصاصی جزئیات بیشتری را از عملیات ترور محسن فخری‌زاده، از مدیران کلیدی برنامه‌های موشکی و هسته‌ای ایران، در آذر ۱۳۹۹ منتشر کرد.

در این گزارش از قول «برخی مقام‌های آگاه» نوشته شده است که در عملیات ترور فخری‌زاده از یک مسلسل سنگین مجهز به هوش مصنوعی که قابلیت کنترل از هزاران کیلومتر دورتر و از طریق ماهوراه را دارد استفاده شده است.

این مسلسل در هر دقیقه ۶۰۰ گلوله شلیک می‌کند و وزن آن حدود یک تن است؛ به همین دلیل قطعات آن به تدریج وارد ایران شد و بعدا ماموران موساد آن را در داخل ایران مونتاژ کردند.

این گزارش شرح مفصلی از رصد فعالیت‌ها و حرکات فخری‌زاده توسط موساد حداقل از سال ٢٠٠٧ و سپس تهیه و تدارک عملات ترور در اواخر ٢٠١٩ و اوایل ٢٠٢٠ ارائه می‌دهد. به گفته منابع نیویورک تایمز، این نخستین بار بود که از چنین سلاح پیشرفته‌ای در یک آزمایش عملیاتی استفاده شد و موفقیت آن «جهان اطلاعاتی و جاسوسی» را دگرگون کرد.

بر اساس این گزارش، کل عملیات ظرف کمتر از ۶۰ ثانیه به انجام رسید، طی آن ۱۵ گلوله شلیک شد، و به هیچ‌کس دیگر جز فخری‌زاده آسیبی نرسید.

مقام‌های جمهوری اسلامی، اسرائیل را مسئول ترور برخی افراد کلیدی مرتبط با فعالیت‌های موشکی و هسته‌ای ایران، از جمله محسن فخری زاده، معرفی کرده‌اند. با این حال اسرائیل رسما این اتهام‌ها را تایید یا رد نکرده است.

محسن فخری‌زاده، ۵۹ ساله، فیزیک‌دان، از فرماندهان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و استاد دانشگاه امام حسین در تهران، جمعه ٩ آذرماه ١٣٩٩، در حالی که با همسرش و از تعطیلات در شمال به سوی خانه ویلایی‌شان در آبسرد تهران رانندگی می‌کرد، کشته شد. به هنگام ترور فخری‌زاده، همسر وی در صندلی مسافر جلوی ماشین و محافظانش نیز در ماشین‌هایی دیگر و پشت سر وی بودند.

XS
SM
MD
LG