لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۱۸

روحانی در روز قدس: تفرقه جهان اسلام را از آزادی فلسطینی‌ها دور کرده است


حسن روحانی رئیس جمهوری ایران در راهپیمایی روز قدس در تهران - ۱۱ تیر ۱۳۹۵
حسن روحانی رئیس جمهوری ایران در راهپیمایی روز قدس در تهران - ۱۱ تیر ۱۳۹۵

راهپیمایی های روز قدس در ایران؛ روز جمعه امسال نیز مانند همیشه تحت عنوان دفاع از "حقوق فلسطینان"، با آتش زدن پرچم و سر دادن شعارهای "مرگ بر اسرائیل" برگزار شد. این در حالی است که تلاش های دیپلماتیک ایالات متحده، اتحادیه اروپا، روسیه و سازمان ملل متحد برای از سرگیری مذاکرات صلح خاور میانه ادامه دارد.

مراسم روز قدس امسال در ایران نه تنها بار دیگر صحنه شعارهای مرگ بر آمریکا، مرگ بر اسرائیل و مرگ بر بریتانیا بود، بلکه تنش های اخیر بین ایران و عربستان سعودی نیز در این مراسم دولتی، که هر سال در آخرین جمعه ماه رمضان برگزار می شود، بازتاب داشت.

رئیس جمهوری ایران در سخنانی غرب را متهم کرد که از اختلاف شیعه و سنی برای انحراف از تنش بین اسرائیل و فلسطینی ها استفاده می کند؛ در حالی که گروه صلح توصیه هایی به اسرائیل و فلسطینی ها کرده تا هر چه زودتر راه برای از سرگیری مذاکرات باز شود.

حسن روحانی در جریان راهپیمایی امروز در تهران، همچنین گفت که اقدامات تفرقه افکنانه در جهان اسلام و حضور گروه های تکفیری و تروریستی در منطقه در کنار مواضعی سازشکارانه، مسلمانان را از مسیر آزادی فلسطینی ها دور کرده است.

وی آزادی فلسطینی ها را منوط به وحدت مسلمانان، ادامه مقاومت علیه اسرائیل و جنگ با گروه های تروریست و تکفیری دانست.

حمایت از فلسطینی ها و شعار نابودی اسرائیل، در کانون سیاست داخلی و خارجی جمهوری اسلامی ایران از زمان تاسیس آن در سال ۱۳۵۷ بوده است.

این در حالی است که دور جدید تلاش های دیپلماتیک گروه چهارگانه صلح خاور میانه، متشکل از ایالات متحده آمریکا، اتحادیه اروپا، روسیه و سازمان ملل متحد برای از سرگیری گفت‌وگوها بین اسرائیل فلسطینی ها همچنان ادامه دارد.

این گروه چهارگانه در این راستا گزارشی نیز تهیه کرده است که به نوشته خبرگزاری رویترز، قویا به اسرائیل توصیه می کند از ادامه شهرک سازی ها خودداری کند.

بر اساس این گزارش که رویترز می گوید به نسخه ای از آن دست یافته، گفته شده است که در صورت ادامه شهرک سازی ها، اسرائیل به تدریج راه حل پایدار تشکیل دو دولت را از بین خواهد برد؛ به ویژه با توجه به اظهارات برخی از مقام های ارشد آن کشور که گفته اند هرگز اجازه تشکیل دولت مستقل فلسطینی را نخواهند داد.

گروه چهارگانه همچنین از تشکیلات خودگردان فلسطینی خواسته است ضمن اجتناب از اقداماتی که به خشونت منجر شود، هرگونه اقدامات تروریستی را محکوم کند.

XS
SM
MD
LG