لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۰۱

یک پل بین دشمن‌ها؛ نمایشگاه خوشنویسی ایران در اسرائیل


تصویر یک تابلوی خوشنویسی - عکس: آرشیو
تصویر یک تابلوی خوشنویسی - عکس: آرشیو

ایران و اسرائیل هیچ گونه رابطه دیپلماتیک ندارند. اسرائیل، ایران را به حمایت از تروریسم، متهم می کند و جمهوری اسلامی ایران علاقه خود را به "محو اسرائیل از روی نقشه جهان" پنهان نمی سازد. با این حال، گشایش یک نمایشگاه هنری در اورشلیم ممکن است مناسبات بین اسرائیلیان و ایرانیان را بهبود بخشد، یا برگزار کنندگان آن چنین امیدی دارند.

نمایشگاه ، با عنوان "علامتی از ایران" ، روز پنجشنبه در موزه هنرهای اسلامی اورشلیم، با حدود ۶۰ پوستر از ۲۷ نفر از بزرگترین هنرمندان گرافیک معاصر ایران. گشوده شد.

به گزارش روزنامه هاآراتص، پوسترها ترکیبی است از خوشنویسی سنتی و طرح های مدرن و فرهنگ شرقی و غربی را در هم می آمیزد اما برخی از آنها پیام های سیاسی دارند.

یوسی له مل، متصدی نمایشگاه ، که خودش یک هنرمند پوستر اسرائیلی است، بر این باور است که برپائی این نمایشگاه به از بین بردن تعصب ها و زدن پلی بین دو کشور دشمن کمک خواهد کرد.

او به ویژه به پوستر مهدی ساعدی، اشاره کرد و گفت این پوستر بجای یک کبوتر به عنوان نماد صلح، کلاغ سیاهی را که موجودی تهدید کننده و بد یمن تلقی می شود، با شاخه زیتونی در منقار نشان می دهد. کنار آن نوشته شده است : "خانمها، آقایان، اجازه دهید نماد جدیدی از صلح را به شما عرضه کنم."

له مل گفت نمایشگاه به تماشاگران اجازه می دهد با "فرهنگی بسیار عمیق و خلاق" آشنا شوند، و آنها را "بیش از همه، به مردم، به بشریت ارتباط می دهد و فضای جدیدی برای ارتباط که بدنام نیست، بوجود می آورد."

این نمایشگاه تا ۱۹ نوامبر گشوده خواهد بود و برگزاری آن در زمانی است که در ایران نهادهای حکومتی یک نمایشگاه در نفی هولوکاست برگزار کرده اند که اعتراض جامعه جهانی را در پی داشته است.

XS
SM
MD
LG