لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۳۷

اسرائیل چگونه در تاریکی شب محرمانه‌ترین اسناد هسته‌ای ایران را به خارج منتقل کرد؟


ماموران موساد با نفوذ در یک منطقه دورافتاده تجاری تهران، خوب می‌دانستند دقیقا چقدر وقت دارند تا با از کار انداختن زنگ خطرها، از دو در عبور کنند، ده‌ها گاوصندوق بسیار بزرگ را باز کنند و با برداشتن بیش از نیم تن اسناد محرمانه به سلامت از کشور خارج شوند.

تمامی آن عملیات در ۶ ساعت و ۲۹ دقیقه انجام شد.

روزنامه نیویورک تایمز در شماره روز یکشنبه ۲۴ تیر در این باره می‌نویسد ماموران مخفی اسرائیل به مدت یک سال این مکان را زیر نظر داشتند و می دانستند ساعت ۷ صبح زمان تغییر ماموران پاسداری از جایگاه است.

به ماموران مخفی دستور داده شده بود پیش از ساعت ۵ صبح مکان را ترک کنند تا فرصت کافی برای فرار داشته باشند، چرا که وقتی پاسداران محل می‌آمدند متوجه می‌شدند چیزی از آنجا (انبار محرمانه ترین اسناد هسته‌ای) برداشته شده؛ اسنادی که اطلاعات سالها کار ایران روی برنامه بحث انگیز جنگ افزارهای هسته‌ای و طراحی کلاهک‌های و برنامه‌ها و نقشه های ساخت آنها را در خود جای داده بودند.

ماموران اسرائیلی شب ۳۱ ژانویه، دهم دی، همراه با مشعل هایی که تا ۳۶۰۰ درجه گرما تولید می کردند وارد محل شدند، چون از قبل به آنها گفته شده بود برای بازکردن ۳۲ گاوصندوق غول پیکر به چنان درجه دمایی نیاز دارند.

آنها ابتدا به سراغ گاوصندوق‌هایی رفتند که محرمانه ترین اسناد طراحی ها را در خود داشتند و در نهایت همراه با ۵۰ هزار صفحه سند و ۱۳۶ دیسک فشرده از یادداشت‌ها، نقشه‌ها و ویدیوها از ایران خارج شدند.

اردیبهشت ماه امسال، بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل از عملیات مخفی رونمایی کرد، البته پیش از آن، در جریان یک دیدار خصوصی در کاخ سفید، دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا را در جریان عملیات گذاشته بود.

نتانیاهو گفت که این اسناد دلیل دیگری برای خروج آمریکا از برجام بود؛ چون اسناد نشان می داد ایران در گفتگوهای برجام به فریب متوسل شده در حالی که قصد داشته است برنامه ساخت سلاح هسته ای را ادامه دهد.

درست چند روز بعد ازآن افشاگری بود که رئیس جمهوری آمریکا اعلام کرد از برجام خارج می شود؛ اقدامی که موجب رنجش متحدان اروپایی از آمریکا شد.

هفته گذشته دولت اسرائیل از سه روزنامه نگار از سه رسانه از جمله نیویورک تایمز دعوت کرد و بخشی از اسناد را به آنان نشان داد.

از مشاهده اسناد کلیدی یک نکته بسیار مشخص بود: اینکه برنامه ایران برای ساخت سلاح هسته ای به مراتب گسترده تر، پیچیده تر و سازمان یافته تر از آن چیزی بوده که که در سال ۲۰۰۳ جهانیان می‌دانستند.

در آن زمان گفته شد «پروژه آماد» پایان یافته است. به موجب اسناد، ایران از کشورهای خارجی از جمله پاکستان و نیز کارشناسان سلاح هسته‌ای از کشورهای دیگر در برنامه‌اش کمک گرفته بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG