لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۴۸

شواهد تازه از برنامه تسلیحات هسته ای ایران احتمالا پایان توافق دوره اوباما را رقم می زند


اسناد جدیدی که نخست وزیر اسرائیل ارایه کرد، مدعی است ایران برنامه هسته ای مخفی را برای تولید بمب دنبال می کرده است.
اسناد جدیدی که نخست وزیر اسرائیل ارایه کرد، مدعی است ایران برنامه هسته ای مخفی را برای تولید بمب دنبال می کرده است.

گزارشی از بیل گرتز در نشریه اینترنتی واشنگتن فری بیکن

پرزیدنت ترامپ با حمایت یک تیم امنیت ملی جدید و در پی افشای شواهد جدید از برنامه جنگ افزار هسته ای ایران توسط اسرائیل احتمالا به مشارکت آمریکا در توافق هسته ای ایران پایان خواهد داد.

تیم جدید امنیت ملی ترامپ

مایک پمپئو، وزیر خارجه جدید دولت ترامپ، شواهدی را که اسرائیل ارائه داد چشمگیر عنوان کرده و گفته است کوتاهی ایران در توضیح کامل فعالیت های جنگ افزار هسته ای اش در گذشته که اصل محوری برجام بود، در معرض دید عموم قرار گرفت.

جان بولتون، مشار امنیت ملی کاخ سفید، که پیشتر معاون کنترل تسلیحات و امنیت بین الملل وزارت خارجه آمریکا بود از مخالفان دیرین برجام بوده و معتقد است این توافق به مسابقه تسلیحات هسته ای در خاورمیانه دامن می زند.

افشاگری های جدید نگرش ترامپ به توافق ایران را تقویت می کند

جاناتان شنزر، کارشناس ارشد امور ایران در بنیاد دفاع از دموکراسی ها، می گوید افشای اطلاعات برنامه سری جنگ افزار هسته ای ایران تاثیر چندانی بر تفکر ترامپ نسبت به برجام نداشته است: «اگر تاثیری گذاشته باشد، نگاه ترامپ را نسبت به ایران، برنامه هسته ای نظامی اش و معایب جدی برجام تقویت کرده است. پرسش واقعی این است که چقدر ذهنیت اروپایی ها را که از توافق هسته ای دفاع می کنند، تغییر داده است. احتمالا تا ۱۲ ماه مه یا شاید زودتر متوجه خواهیم شد.»

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، می گوید اسرائیلی ها قصد دارند در جلساتی اسناد به دست آمده از ایران را به مقام های دولتی در آلمان، فرانسه و بریتانیا نشان بدهند.

اسناد و اطلاعات جدید دست کم این را آشکار می کند که جمهوری اسلامی به مردم ایران دروغ گفته که هرگز به دنبال جنگ افزار هسته ای نبوده است.

کم اهمیت جلوه دادن افشاگری اسرائیل

بن رودز، معاون مشاور امنیت ملی پرزیدنت اوباما، در توییتی نوشت نخست وزیر اسرائیل با یادآوری پیشینه بسیار آشنای پیش از برجام ناخواسته بر اهمیت حفظ توافق هسته ای تاکید می گذارد.

نیویورک تایمز پیشتر در گزارشی نوشته بود، بن رودز با این ادعای نادرست که انجام توافق هسته ای به میانه روها در ایران کمک می کند افکار عمومی را گمراه کرده بود.

فرض غلط: یک ایران میانه روتر

بنیامین نتانیاهو روز سه شنبه در مصاحبه ای تلویزیونی درباره افشای اسناد به دست آمده از ایران گفت اطلاعات جدید نشان می دهد قابلیت های جنگ افزار هسته ای ایران به مراتب پیشرفته تر از آن بود که تصور می شد.

نخست وزیر اسرائیل همچنین گفت مدافعان برجام ادعا می کردند توافق هسته ای به میانه روی ایران منجر خواهد شد ولی اکنون روشن شده است که این استدلالی غلط بود.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG