لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۱۵

واشنگتن فری بیکن: آمریکا اعتبار اسناد برنامه سری هسته ای ایران را تائید کرد؛ برجام رو به پایان است


نشریه اینترنتی واشنگتن فری بیکن در گزارشی نوشت: مقام های آمریکا و قانونگذاران در کنگره این کشور فاش سازی دوشنبه اسرائیل از ادامه تلاش های ایران برای ساخت جنگ افزار هسته ای را پایان راه توافق هسته ای می بینند. به گفته این مقامات شواهد جدید از کارهای هسته ای فوق سری ایران عملا ماندن پرزیدنت ترامپ در برجام را غیرممکن کرده است.

مقام های ارشد دولت ترامپ یافته ها را معتبر دانسته و از نخست وزیر اسرائیل برای افشای هزاران سند سری حاکی از دروغگویی ایران درباره فعالیت های گذشته اش بر روی کلاهک هسته ای تمجید کردند. این مقام ها گفتند بنیامین نتانیاهو در حرکتی قوی چرایی ضرورت تصحیح یا ابطال توافق ایران را روشن کرد.

هر چند ارزیابی اسناد «ادامه دارد»، ولی یک مقام وزارت خارجه آمریکا می گوید «اسناد جدید با مجموعه اسناد نهادهای اطلاعاتی آمریکا از فعالیت های هسته ای ایران سازگاری دارد» و «جزئیات تازه و متقاعد کننده ای از تلاش های گذشته ایران در ساخت جنگ افزار هسته ای قابل حمل بر موشک بالیستیک شهاب ۳ ارائه می دهد».

این مقام دولت ترامپ می گوید: «اگر تا کنون هر گونه تردیدی وجود داشت، هر شهروند سختی کشیده ایران اکنون باید بداند که ایران میلیاردها دلار را بابت تحریم های هسته ای برای تنها یک دلیل از دست داده است: تلاش اینرژیم برای دستیابی به جنگ افزار هسته ای؛ تسلیحاتی که رهبر جمهوری اسلامی شخصا اصرار دارد غیر اسلامی است.»

مقام دولت ترامپ می گوید: «اگر تا کنون هر گونه تردیدی وجود داشت، هر شهروند سختی کشیده ایران اکنون باید بداند که ایران میلیاردها دلار را بابت تحریم ها هسته ای برای تنها یک دلیل از دست داده است: تلاش رژیم برای دستیابی به جنگ افزار هسته ای؛ تسلیحاتی که رهبر جمهوری اسلامی شخصا اصرار دارد غیر اسلامی است.»

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG