لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۵۳

دیدگاه| اسرائیل و همسایگانش به تجدیدنظر در توافق ایران نیاز دارند


یادداشتی در وال استریت جورنال از دنی دانن، سفیر اسرائیل در سازمان ملل متحد

پرزیدنت ترامپ به زودی تصمیم خود را درباره ادامه مشارکت ایالات متحده در توافق هسته ای ایران اعلام خواهد کرد. پیامدهای احتمالی، از جمله خروج آمریکا، فرصت های متعددی را برای تصحیح خطاهای برجام و تقویت ثبات منطقه ای به همراه خواهد داشت. پس از این که بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، اطلاعات برنامه جنگ افزار هسته ای ایران را فاش کرد، یک نکته بیش از پیش روشن شد: رژیم ایران به دفعات درباره برنامه هسته ای اش دروغ گفته است و نمی توان به آن اعتماد کرد. فارغ از این که در ۱۲ ماه مه چه اتفاقی بیافتد، به ۱۳ ماه مه نباید به مثابه بازگشت به شرایط پیش از ژوییه ۲۰۱۵ نگاه کرد.

نتیجه دلخواه تغییر کامل برجام است. چنین راه حلی همه شرکا - اعضای دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد و آلمان- را مقید می کند تا مفرهایی که باعث شد اسرائیل از ابتدا با برجام مخالفت کند ببندند.

نخست؛ بازرسان بین المللی باید دسترسی کامل و نامحدودی به تمام سایت های هسته ای مشکوک در ایران داشته باشند. این امر شامل تاسیسات نظامی می شود که بدون توضیح از توافق هسته ای کنار گذاشته شد.

دوم؛ نظارت فزاینده ای بر امتیازات مالی چشمگیر داده شده به ایران لازم است. اگر ایران به ارائه پول و اسلحه به گروه های افراطی ادامه بدهد، جامعه بین المللی باید با اتخاذ تدابیری به نقش ایران به عنوان بزرگترین کشور حامی تروریسم در جهان پایان بدهد.

سوم؛ ایران باید به ساخت و آزمایش برنامه موشک های بالیستیک پیشرفته اش پایان بدهد. تنها مقصود از ساخت این راکت ها پرتاب جنگ افزار هسته ای است.

در آخر؛ بندهای موسوم به غروب در برجام باید برداشته شود تا جامعه بین المللی در صورتی که ایران بخواهد گام آخر به سوی تبدیل شدن به یک ابرقدرت هسته ای را بردارد، زمان برای اقدام داشته باشد.

تراژدی توافق هسته ای ایران در سال ۲۰۱۵ این بود که فرمول برنده در تحریم های بین المللی سنگین زود رها شد. آمریکا و متحدانش برای رسیدن به اجماع بر سر برجام امتیازهای خطرناک و آسیب زننده ای دادند.

اگر شرکت ها و نهادهای مالی مجبور شوند بین تجارت با ایران و ایالات متحده یا متحدان نزدیکش یکی را انتخاب کنند، تصمیم گیری دشواری نخواهد بود.

ما معتقدیم پرزیدنت ترامپ می تواند در امن تر کردن خاورمیانه موفق باشد و با این کار نشان بدهد که رفتارهای بر هم زننده ثبات و رژیم های خطرناک دیگر تحمل نخواهند شد.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG