لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۱۰

پروژه علمی اردن، دانشمندان ایران، اسرائیل و فلسطینی را گردهم آورد


پادشاه اردن در کنار دانشمندان در مراسم افتتاحیه پروژه سسمی- عکس AFP
پادشاه اردن در کنار دانشمندان در مراسم افتتاحیه پروژه سسمی- عکس AFP

هفت کشور خاورمیانه ای با کنار گذاشتن سیاست در مراسم افتتاحیه یک مرکز علمی ممتاز در منطقه شرکت کردند. نام این مرکز تحقیقات علمی در اردن «سسمی» و اولین نوع از این دست در منطقه خاورمیانه است که توسط اردن، اسرائیل، ایران، تشکیلات فلسطینی، ترکیه، قبرس، مصر و پاکستان تاسیس شده است.

هیات هایی از هشت کشور فوق و همچنین آژانس بین المللی انرژی اتمی، مرکز فیزیک سرن و یونسکو روز سه شنبه در مراسم افتتاحیه در نزدیکی امان پایتخت اردن حاضر شدند.

نشریه ایندیپندنت می نویسد که امید می رود مرکز سسمی به دانشمندان جوان خاورمیانه فرصت بدهد و مهاجرت و فرار مغزها به مراکز علمی و دانشگاهی آمریکا و اروپا را متوقف کند.

این پروژه اولین بار بیست سال پیش پیشنهاد شد اما به دلایل سیاسی، امنیتی و مالی از پیشرفت بازماند.

ایران و اسرائیل روابط دیپلماتیک ندارند، روابط ترکیه و قبرس نیز پرتنش است.

تامین بودجه این پروژه صد میلیون دلاری با مشکل مواجه بود ولی با وعده پنج میلیون دلاری از سوی ایران، مصر، اسرائیل و اردن در سال ۲۰۱۲، و اعانه اتحادیه اروپا و سازمان ملل متحد، سسمی عاقبت به نظر می رسد که در آغاز کار قرار گرفته است.

پرفسور الیعزر رابینویچی فیزیکدان اسرائیلی و از حامیان دیرپای این پروژه در مراسم افتتاحیه روز سه شنبه آن را «لحظه ای بسیار تکان دهنده» توصیف کرد.

شبکه خبری بی بی سی به نقل از محمود تبریزچی دانشمند ایرانی گفت: «علم مانند آب میان کشورها روان است اما هرگز تمام نمی شود. بنابراین بهتر است آن را با هم تقسیم کنیم.»

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG