لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۱۱

نیکی هیلی در شورای امنیت: "صادقانه" در باره مسائل خاورمیانه صحبت کنیم


نیکی هیلی نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد
نیکی هیلی نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد

شورای امنیت سازمان ملل متحد هر ماهه بحثی در باره مسائل خاورمیانه را مطرح می سازد که درآن اعضای شورا فرصت پیدا می کنند از اسرائیل به روال مرسوم انتقاد کنند.

اما در نشست ماه آوریل نیکی هیلی نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد این فرمول"تبعیض آمیز پوچ" را به باد انتقاد گرفت:
"این فرمول در توصیف کشمکش های منطقه در حد دردآوری تنگ نظرانه است. این فرمول هیچ کمکی به یافتن راه حل ها نمی کند".

خانم هیلی به جای این فرمول، از همتایانش خواست "صادقانه" در باره مسائل گوناگون خاورمیانه صحبت کنند. برای این کار به گفته او "ما باید با پرداختن به بزهکار اصلی یعنی ایران و شریکش حزب الله،آغاز کنیم":
"طی دهه ها در سرتاسر منطقه به عملیات تروریستی دست زده اند.امروز به عملیات ددمنشانه بشار اسد کمک می کنند، دوشادوش نیروهای او می جنگند، و بر شمار کشتار هزاران غیر نظامی و فلاکت میلیونها آواره می افزایند. شبه نظامیان آدمکش را در عراق آموزش می دهند و پیکارجویان حوثی در یمن را مسلح می سازند."

خانم هیلی گفت ایالات متحده در انتظار پاسخ نمی ماند:
"ما تحریمهای هدفمندی را علیه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و وزارت اطلاعات به خاطر حمایت از رژیم اسد برقرار کرده ایم...ما به اعمال همه تحریمها در ارتباط با حمایت ایران از تروریسم و نیز فعالیت های بی ثبات ساز ایران در منطقه ادامه خواهیم داد."

سفیر آمریکا در سازمان ملل افزود: "ماهیت باورنکردنی خرابکارانه فعالیت های ایران و حزب الله در سرتاسر خاور میانه توجه هرچه بیشتر مارا می طلبد.این باید اولویت شورای امنیت برای منطقه باشد."

XS
SM
MD
LG