لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۰۷

نخستین سفر رسمی خارجی پرزیدنت ترامپ:دیدار از عربستان سعودی، اسرائیل و واتیکان


دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در نخستین سفر رسمی خارجی خود به عربستان سعودی، اسرائیل و واتیکان می‌رود. آقای ترامپ در ادامه این سفر همچنین در ایتالیا در نشست گروه هفت شرکت می کند و برای شرکت در اجلاس ناتو به بروکسل می رود.

ریموند مک مستر، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، روز جمعه ۲۲ اردیبهشت در نشست خبری خود با اعلام این مطلب گفت که آقای ترامپ در این دیدار متحدان عرب و مسلمان خود را تشویق خواهد کرد گام‌های محکم‌تری برای پیشرفت صلح و مقابله با داعش، القاعده و نیز ایران و رژیم اسد بردارند که باعث خشونت و هرج و مرج شده‌اند.

آقای مک مستر گفت: «او گام‌های نخست را برای همکاری‌های امنیتی قویتر و تواناتر با شرکای عرب و مسلمان ما بر می‌دارد. او این پیام محترمانه و قوی را به آنان خواهد رساند که ایالات متحده و همه جهان متمدن انتظاردارند که متحدان مسلمان ما گامهائی قوی علیه ایدئولوژی اسلامگرایی افراطی بردارند.»

آقای ترامپ درباره سفر خود به خاورمیانه و مردم آن منطقه گفته است: هدف ما این نیست که شیوه زندگی را به آنها دیکته کنیم، بلکه قصد داریم ائتلافی از دوستان و شرکای خود به وجود آوریم که نظیر ما اهداف مشترکی چون مبارزه با تروریسم و ایجاد صلح و ثبات در خاورمیانه را دنبال می کنند.

به گفته مشاور امنیت ملی کاخ سفید، آقای ترامپ می‌داند که شعار «اول، آمریکا» به معنای تنها آمریکا نیست. مک مستر اضافه کرد: «من فکر نمی کنم این شعار هرگز به معنای آمریکا به تنهایی باشد، بنابراین آنچه ما انجام داده‌ایم تقویت امنیت ملی با مشارکت متحدانمان آن است. همه کارها را آمریکا نباید انجام دهد.»

به گفته این مقام کاخ سفید، این سفر نشان خواهد داد که شعار «اول، آمریکا» پرزیدنت ترامپ کاملاً با رهبری آمریکا در جهان همخوانی دارد.

مک مستر گفت پرزیدنت ترامپ در این سفر فرصت خواهد یافت که با نظرات متحدان ایالات متحده در خاورمیانه و اروپا بیشتر آشنا شود و استراتژی موثرتری درباره با چالش‌های مختلف آمریکا در جهان طراحی شود.

پرزیدنت ترامپ بعد از پایان سفر خاورمیانه‌ای خود به منظور شرکت در اجلاس پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، به مقر این سازمان در بروکسل خواهد رفت و سپس عازم ایتالیا خواهد شد تا در کنفرانس سران ۷ کشور صنعتی بزرگ جهان شرکت کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG