لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۵۷

برقراری فضای به‌شدت امنیتی در اصفهان؛ شهروندان می‌گویند «حکومت نظامی» است


فضای امنیتی در اصفهان - ۱۲ آذر ۱۴۰۰
فضای امنیتی در اصفهان - ۱۲ آذر ۱۴۰۰

برخی شهروندان فضای اصفهان را در روز جمعه ۱۲ آذر به‌شدت امنیتی توصیف می‌کنند.

پلیس راهور استان اصفهان پنجشنبه اعلام کرد تردد و توقف در حاشیه زاینده‌رود و در مسیر‌های منتهی به پل خواجو، از ساعت پنج صبح روز جمعه «ممنوع» است. دادستانی اصفهان نیز شهروندان را از تجمع «تحت هر عنوانی» بر حذر داشت.

گزارش‌های شهروندان حضور پرشمار نیروهای گارد ویژه را در برخی نقاط اصفهان نشان می‌دهد که در سطح شهر تردد می‌کنند.

یک شهروند در این ویدئو وضع امنیتی شهر را «حکومت نظامی» می‌نامد و به نقل از یک فرد به گفته او نزدیک به حکومت می‌گوید «امروز ۳۰ هزار نیرو خالی کرده‌اند در تمام شهر.»

راوی این گزارش ویدئویی حضور پرشمار نیروهای پلیس را در تقاطع خیابان آبشار نشان می‌دهد و می‌گوید جو «شدیدا امنیتی» است و علاوه بر مأموران رسمی نیروهای انتظامی، نیروهای «لباس شخصی» نیز حضور دارند.

معترضان در روزهای گذشته و در شبکه‌های اجتماعی فراخوان‌ عمومی برای تجمع در اصفهان و سایر نقاط ایران در روز جمعه ۱۲ آذر منتشر کردند و برخی نیز از برگزاری نماز جمعه بر بستر خشک زاینده‌رود سخن گفتند.

یک شاهد عینی نیز نوشته است: «اصفهان شبیه حکومت نظامی است؛ به عادت، از خانه مادری در نزدیکی خواجو روانه پل بودم تفرج‌کنان که با انبوه نیروهای شبه‌نظامی مواجه شدم. خیابان مثل عصر کربلا. به شوخی به مامور گفتم من شُل‌نمازم، چه رسد به نماز باران و جمعه. نخندید. تفنگش را به سمتم گرفت. برگشتم.»

بنا بر اصل ۲۷ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، «تشکیل اجتماعات و راهپیمایی‌ها بدون حمل سلاح به شرط آن که مخل به مبانی اسلام نباشد، آزاد است.»

محمدعلی احمدی فرماندار اصفهان با این ادعا که «دشمنان» می‌خواهند بین شهروندان استان‌های اصفهان، چهارمحال و بختیاری و یزد «اختلاف‌افکنی» کنند، گفت اقدامات محدودیت تردد برای «ایجاد امنیت و آرامش مردم» است.

جمعه گذشته اعتراض‌های مسالمت‌آمیز کشاورزان اصفهان در بستر زاینده‌رود، که سال‌ها است دیگر آبی در آن جریان ندارد، اوج گرفت. حاضران در این تجمع، کشاورزان و مردمی بودند که خواستار دریافت حق‌آبه و جاری شدن آب این رودخانه بودند، اما نیروهای امنیتی و نظامی ایران حاضران در این تجمع را مورد حمله خشونت‌بار قرار دادند.

XS
SM
MD
LG