لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۱۴

اعلام ممنوعیت تردد در مناطقی از اصفهان در پی «فراخوان عمومی» برای تجمع اعتراضی در روز جمعه


اعتراضات کشاورزان اصفهان، آرشیو
اعتراضات کشاورزان اصفهان، آرشیو

پلیس راهور استان اصفهان روز پنجشنبه ۱۱ آذر اعلام کرد تردد و توقف در حاشیه زاینده‌رود و در مسیر‌های منتهی به پل خواجو، از ساعت پنج صبح روز جمعه «ممنوع» است. دادستانی اصفهان نیز اعلام کرد شهروندان از تجمع «تحت هر عنوانی» پرهیز کنند.

اعلام محدودیت‌ از سوی مقامات استان اصفهان پس از آن صورت گرفت که معترضان، در روزهای گذشته و در شبکه‌های اجتماعی، فراخوان‌ عمومی برای تجمع در اصفهان و سایر نقاط ایران در روز جمعه ۱۲ آذر منتشر کرده‌اند.

بنا بر اصل ۲۷ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، «تشکیل اجتماعات و راهپیمایی‌ها بدون حمل سلاح به شرط آن که مخل به مبانی اسلام نباشد، آزاد است.»

بنا بر گزارش رسانه‌های ایران، محمدرضا محمدی رئیس پلیس راهور استان اصفهان نیز روز پنج‌شنبه در جمع خبرنگاران از مصوباتی سخن گفت که به موجب آن از ساعت ۵ صبح روز جمعه «در حاشیه زاینده‌رود و در مسیرهای منتهی به پل خواجو» تردد و توقف ممنوع است.

ممنوعیت تردد و توقف در مناطقی در نظر گرفته شده است که اعتراضات پیشین عمدتا در آن نقاط برگزار شده است.

همچنین، معاونت پیشگیری از وقوع جرم دادستانی مرکز استان اصفهان در اطلاعیه‌ای از شهروندان خواسته است برای جلوگیری از به گفته او «سوء استفاده معاندین،» از «شرکت در تجمع‌های غیرقانونی تحت هر عنوان» خودداری کنند.

دادستانی استان اصفهان همچنین ادعا کرده است که «صنف کشاورزان استان اصفهان هیچ‌گونه فراخوانی برای روزهای آتی به‌ویژه روز جمعه ۱۲ آذر ماه ۱۴۰۰ نداده است.»

جمعه گذشته اعتراض‌های مسالمت‌آمیز کشاورزان اصفهان در بستر زاینده‌رود، که سال‌ها است دیگر آبی در آن جریان ندارد، اوج گرفت. حاضران در این تجمع، کشاورزان و مردمی بودند که خواستار دریافت حق‌آبه و جاری شدن آب این رودخانه بودند، اما نیروهای امنیتی و نظامی ایران حاضران در این تجمع را مورد حمله خشونت‌بار قرار دادند.

XS
SM
MD
LG