لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۳۵

اعتراض‌ها در اصفهان؛ پخش «اعترافات اجباری» و درخواست فعالان برای اطلاع‌رسانی در مورد بازداشت‌شدگان


اعتراضات اصفهان به بی‌آبی، ۵ آذر ۱۴۰۰
اعتراضات اصفهان به بی‌آبی، ۵ آذر ۱۴۰۰

چند روز بعد از سرکوب خشونت‌آمیز اعتراض‌های مسالمت‌آمیز در اصفهان، صدا و سیما با پخش اعتراف‌های دو فرد، مدعی دست داشتن آنها در «صحنه‌سازی» و «تحریک» معترضان شد.

پخش اعتراف‌ها در صداوسیمای دولتی ایران پس از آن صورت گرفت که غلام‌حسین محسنی اژه‌ای، رئیس قوه قضائیه، روز دوشنبه درباره اعتراض‌های اصفهان گفت: «نیروهای انتظامی و امنیتی به مخلان امنیت فرصت ابراز وجود نمی‌دهند.»

در گزارش صدا و سیمای ایران، یک زن می‌گوید چادر کشاورزان را او آتش زده تا مردم را «تحریک» کند و یک مرد می‌گوید پوکه گاز اشک‌آور را در کنار خون ریخته شده بر زمین گذاشته تا «صحنه‌سازی» کند.

این اولین بار نیست که صداوسیمای دولتی ایران اقدام به پخش اعتراف‌هایی می‌کند که گفته می‌شود به اجبار صورت گرفته‌اند.

جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد در امور ایران، در تازه‌ترین گزارش خود به کمیته سوم مجمع عمومی سازمان ملل تصریح کرد که برخی احکام صادرشده در ایران، از جمله احکام اعدام بر اساس اعترافات اجباری و اعتراف تحت شکنجه صورت گرفته و بر اساس عدالت صادر نشده‌اند.

همزمان، و در پی انتشار گزارش‌هایی از شلیک ماموران به صورت معترضان اصفهانی با استفاده از گلوله‌های ساچمه‌ای، یادآوری سخنان آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی در اسفند۹۷ در شبکه‌های اجتماعی مورد توجه قرار گرفته است که او در آن از شلیک پلیس فرانسه و نابینا شدن معترضان در پاریس ابراز نگرانی می‌کند.

در پی پخش «اعترافات اجباری» دو فرد در ارتباط با اعتراض‌های اصفهان در صدا و سیما، حساب کاربری «۱۵۰۰ تصویر» که در شبکه‌های اجتماعی به طور ویژه با تمرکز بر قربانیان و بازداشت‌شدگان در ایران کار می‌کند، نوشت در روزهای گذشته تصویری از این زن بازداشت‌شده منتشر کرده، اما به درخواست نزدیکانش آن را حذف کرده است. دلیل حذف این تصویر این ذکر شده است که مقامات به نزدیکان او گفته بودند «قرار است او به زودی آزاد شود» و «اگر موضوع را رسانه‌ای کنند، آزاد نمی‌شود»

این کاربر این روش را «شگرد همیشگی» مقامات ایران برای «وقت خریدن و تحت فشار قرار دادن» بازداشت‌شدگان خواند.

سعید دهقان، وکیل دادگستری با تأکید بر این که درباره بازداشت‌شدگان «سکوت نکنید»، در توییتی نوشت: «سكوت و ناشناخته ماندن بازداشتی‌ها در اصفهان یا هر جای ایران، چیزی است که بازجوها می‌خواهند.»

به گفته او، ترس مقامات امنیتی از اطلاع‌رسانی درباره بازداشت‌شدگان، «نشان می‌دهد که در حال ظلم بیشتر برای اخذ اعترافات اجباری از متهمانی هستند که به دلیل ناشناخته ماندن، افکار عمومی هم درباره آنها ساکت مانده!»

سعید افکاری، برادر کشتی‌گیر اعدام‌شده نوید افکاری نیز نوشت: «هر دقیقه‌ای که اخبار بازداشت عزیزان‌تان را مخفی کنید، فرصت بیشتری جهت شکنجه و گرفتن اعترافات دروغین به ماموران می‌دهید. مراقب وکلا و فعالین حکومتی که به شما نزدیک خواهند شد باشید. در بعضی موارد ممکن است حتی از خویشاوندان شما باشند و شما را به سکوت دعوت کنند.»

هانیه قره‌اوغلانی، خواهر ​حامد قره‌اوغلانی فعال مدنی زندانی، نیز تجربه خود را در این مورد «سخت و خطرناک» توصیف کرد و نوشت: «انواع تهدیدها و آسیب‌ها و وعده‌های پوچ از طرف اطلاعات و محل کار و حتی بستگان هم تجربه کردیم، ولی به گفته خود حامد با افزایش اطلاع‌رسانی‌ها به خصوص در مراحل بازجویی فشارها کمتر می‌شود.»

فائزه عبدی‌پور، همسر ​محمد شریفی مقدم درویش زندانی، نیز تأکید کرد: «به محض بازداشت خواهشا اطلاع‌رسانی کنید، از سلامت بازداشتی خود اطلاع‌رسانی کنید. هر سکوت خبری تنها کمک به بدتر شدن وضعیت بازداشتیان می‌کند.»

کتی رجبی، خواهر سام رجبی کنشگر محیط زیست زندانی، ​نیز در توییتی نوشت: «سرنوشت بچه‌های محیط زیست، مرگ کاووس سید امامی در هفته دوم دستگیری در زندان، شکنجه، ماه‌ها انفرادی، احکام سنگین، مخالفت با عفوهای داده شده و … همگی نتیجه سکوت است. آنها توصیه می‌کنند که اگر سکوت کنید به نفع زندانی است! سکوت فشار را بر روی زندانی بیشتر می‌کند. سکوت نکنید!»

اعتراض‌ها در ایران تقریبا همیشه با دو بهانه - یعنی «تخریب اموال عمومی» و «حضور برخی عناصر معاند و اراذل و اوباش» - با سرکوب مواجه می‌شود.

اعتراض‌های مسالمت‌آمیز کشاورزان اصفهان در بستر زاینده‌رود که سال‌ها است دیگر آبی در آن جریان ندارد شکل گرفت و حاضران در این تجمع، کشاورزان و مردمی بودند که خواستار دریافت حق‌آبه و جاری شدن آب این رودخانه بودند.

XS
SM
MD
LG