لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۵۴

موسسه اسرائیلی: ایران می‌خواهد صنعت تسلیحات شیمیایی سوریه را در اختیار گیرد


حملات اسرائیل به انبار تسلیحات ایران در سوریه. (آرشیو)
حملات اسرائیل به انبار تسلیحات ایران در سوریه. (آرشیو)

مرکز اسرائیلی تحقیقات و آموزش «آلما» روز چهارشنبه در گزارشی عنوان کرد جمهوری اسلامی ایران به دنبال در دست گرفتن بخش‌های کلیدی صنایع دفاعی سوریه است.

«آلما» بر تهدیدها علیه شمال اسرائیل متمرکز است و به طور منظم درباره ایران، حزب‌الله، و دیگر تهدیدات در سوریه و لبنان گزارش منتشر می‌کند.

بر اساس این گزارش، «سوریه هنوز سرگرم تولید و ذخیره مواد شیمیایی در مرکز مطالعات و تحقیقات علمی با امکان استفاده نظامی در آینده است که این نقض توافق‌های بین‌المللی است.»

  • تلاش ایران برای در اختیار گرفتن بخش‌هایی از صنایع دفاعی سوریه

بر اساس این گزارش، سرمایه‌گذاری سوریه در زمینه تسلیحات شیمیایی دهه‌ها است تهدیدی جدی بوده. دولت بشار اسد قرار بود تسلیحات شیمیایی خود را در جریان جنگ داخلی سوریه منهدم کند. اما «مرکز مطالعات و تحقیقات علمی» همچنان به فعالیت در پروژه‌های مختلف ادامه می‌دهد. جمهوری اسلامی ایران نیز در این پروژه‌ها مشارکت کرده است.

«آلما» در گزارش خود نسبت به استفاده از تسلیحات شیمیایی علیه نظامیان و غیرنظامیان اسرائیلی در رویارویی‌های آینده علیه این کشور ابراز نگرانی کرده است.

«آلما» همچنین یادآور شده فعالیت در زمینه مواد شیمیایی ممکن است حوادث فاجعه‌باری همچون انفجار در بندر بیروت را موجب شود.

در گزارش آلما همچنین آمده است: «تمرکز عمده ایران بر توسعه و تولید موشک و راکت هدایت‌شونده، موشک کروز، و پهپاد در خاک سوریه با استفاده از تاسیسات مرکز مطالعات و تحقیقات علمی به طور کلی است.»

طبق گزارش، حملات به تاسیسات مرکز مزبور، به‌رغم ایجاد اخلال در فعالیت‌هایش نتوانسته موجب توقف کامل آن شود.

استفاده حزب‌الله لبنان از تسلیحات شیمیایی در رویارویی بعدی با اسرائیل را، طبق گزارش، نمی‌توان منتفی دانست. گزارش می‌افزاید: «قابل تصور است که موشک‌ها / راکت‌های مجهز به تسلیحات شیمیایی (همانند گاز اعصاب سارین) برای استفاده حزب‌الله در یکی از تاسیسات مرکز مطالعات و تحقیقات در منطقه مصیاف ذخیره می‌شوند.»

«مرکز مطالعات و تحقیقات علمی» در سال ١٩٧١ تاسیس شد و دارای تعدادی تاسیسات و ۲۰ هزار کارمند در سوریه است.

در سال ۲۰۱۸، ایالات متحده این مرکز را هدف حملات خود قرار داد و گفت با این حملات، پیشرفت در برنامه تسلیحات شیمیایی سوریه را سال‌ها به عقب انداخته است.

XS
SM
MD
LG