لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۱۴

مقام ارشد پنتاگون: ایالات متحده از گسترش روابط دولت‌های ایران، روسیه و سوریه نگران است 


نیروهای نظامی آمریکا در سوریه
نیروهای نظامی آمریکا در سوریه

یک مقام ارشد دفاعی ایالات متحده روز جمعه ۲۳ تیرماه اعلام کرد‌ ایالات متحده از گسترش روابط میان ایران، روسیه و سوریه در سراسر خاورمیانه به شدت نگران است.

به گزارش بخش انگلیسی صدای آمریکا، این مقام ارشد پنتاگون گفت: ایالات متحده در حال بررسی برخی گزینه‌های نظامی برای مقابله با تجاوزات فزاینده روسیه در آسمان سوریه است که تلاش‌ها برای حمله به یکی از رهبران گروه داعش در آخر هفته گذشته را پیچیده کرد.

به گفته او، فعالیت نظامی روسیه که از ماه مارس بر تعداد و حملات آن افزوده شده، نتیجه افزایش همکاری و هماهنگی مسکو، تهران و دولت سوریه با هدف فشار بر آمریکا برای خروج از سوریه است.

این مقام ارشد پنتاگون تاکید کرد، روسیه به حمایت جمهوری اسلامی از جنگ در اوکراین وابسته است و جمهوری اسلامی خواهان خروج آمریکا از سوریه است تا بتواند راحت‌تر کمک‌های مرگبار را به حزب‌الله لبنان منتقل کرده و اسرائیل را تهدید کند.

این مقام ارشد دفاعی ایالات متحده در ادامه گفت: ایالات متحده شاهد همکاری، برنامه‌ریزی و اشتراک بیشتر اطلاعاتی بوده که عمدتاً بین رهبران میانی روسیه و نیروی قدس سپاه در سوریه و با هدف تحت فشار قرار دادن ایالات متحده برای خروج از سوریه انجام شده است.

حدود ۹۰۰ نیروی آمریکایی در سوریه حضور دارند و دیگر افراد برای انجام ماموریت‌هایی که شبه نظامیان «گروه دولت اسلامی» را هدف قرار می‌دهند، در رفت و آمد هستند.

جمهوری اسلامی مدعی است اعضای سپاه در سوریه نقش مستشاری دارند و به دعوت دولت بشار اسد در این کشور فعالیت می‌کنند. ده‌‌ها عضو بلندپایه سپاه پاسداران طی سال‌های گذشته در سوریه کشته شده‌اند.

ایران از حامیان اصلی بشار اسد در جنگ داخلی ١٢ ساله سوریه بوده و شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران از جمله حزب‌الله لبنان بخش‌هایی از شرق، جنوب، و شمال و همچنین حومه دمشق را تحت کنترل دارند.

XS
SM
MD
LG