لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۲۵

اسپوتنیک: "تلفات بالا و بی‌تجربگی" دلیل کاهش حضور سپاه در سوریه


مصطفی صدرزاده در کنار ابوحامد، فرمانده لشکر فاطمیون که هر دو در سوریه کشته شده‌اند
مصطفی صدرزاده در کنار ابوحامد، فرمانده لشکر فاطمیون که هر دو در سوریه کشته شده‌اند

خبرگزاری روسی اسپوتنیک گزارش داده که کشته شدن "تعداد قابل توجهی از افسران عالی رتبه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی" در سوریه باعث شده تا ایران تعداد نیروهای نظامی خود را در آن کشور کاهش بدهد.

اسپوتنیک کشته شدن این تعداد نیرو و به ویژه افسران عالی رتبه را "حتی برای جنگ بزرگ" زیاد خوانده، در حالی که ایران حضور خود در سوریه را "مستشاری" می‌داند.

ولادیمیر یوسیف یک کارشناس نظامی روس دلیل افزایش تلفات نظامی ایران را بی تجربگی نیروهای سپاه در "استفاده از توپخانه و نیروی هوایی" عنوان کرده و گفته "شکار" نیروهای ایرانی در خدمت ارتش سوریه، به صورت "هدفمند" انجام می‌شود.

ولادیمیر ساژین کارشناس امور سیاسی نیز به اسپوتنیک گفته است، نیروهای نظامی ایران از ۷ هزار نفر به ۷۰۰ نفر کاهش پیدا کرده است؛ چرا که برای ایران به دلیل نداشتن مرز مشترک با سوریه، انجام عملیات بزرگ جنگی دشوار است و انتقال نیرو و تأمین فنی تجهیزات، تسلیحات و مهمات مشکل‌ساز می شود.

پیش از این نیز خبرگزاری بلومبرگ به نقل از برخی منابع عرب گزارش داده بود که ایران به نحو چشم گیری در سوریه عقب‌نشینی کرده است.

هوشنگ حسن یاری کارشناس امور نظامی کالج سلطنتی نظامی کانادا به صدای آمریکا گفته است، بر فرض صحت این عقب نشینی، نشانه کاهش اعتبار ایران خواهد بود و تایید این که ابتکار عمل در سوریه در اختیار روسیه قرار گرفته است.

به تازگی فرمانده سپاه پاسداران ایران با صدور حکمی غلامحسین غیب‌پرور را به فرماندهی "قرارگاه امام حسین" برگزیده است. پیش از این فرماندهی این قرارگاه را حسین همدانی برعهده داشت که در سوریه کشته شد.

انتصاب جانشین حسین همدانی در شرایطی صورت می‌گیرد که شایعات زیادی درباره سلامت قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس و نفر اول نیروهای نظامی ایران در سوریه وجود دارد.

XS
SM
MD
LG