لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۳۵

توصیه خامنه‌ای به ائتلاف شیعیان عراق: به آمریکایی‌ها اعتماد نکنید


رهبر جمهوری اسلامی ایران در ادامه تاکید بر مواضع ضد آمریکایی خود به رئیس ائتلاف شیعیان عراق توصیه کرد «هیچ گاه نباید فریب لبخندهای آمریکایی‌ها را خورد.»

آیت‌الله سیدعلی خامنه‌ای٬ رهبر جمهوری اسلامی ایران روز یکشنبه ۲۱ آذر در دیدار با عمار حکیم٬ رئیس و چند تن از اعضای ائتلاف شیعیان عراق٬ تاکید کرد: «به آمریکایی‌ها اصلا اعتماد نکنید.»

او مدعی شد که آمریکا با اقتدار کشورهای اسلامی از جمله عراق مخالف است و در مورد «اعتماد نکردن به آمریکا» گفت: «ما در جمهوری اسلامی ایران، هرگاه این توصیه را رعایت کردیم سود بردیم و هرگاه به فراموشی سپردیم، ضرر کردیم.»

این بخش از سخنان رهبر جمهوری اسلامی به عنوان تیتر اصلی وبسایت رسمی او و همچنین وبسایت‌های اصولگرای حامی حکومت در ایران انتخاب شده است.

آقای خامنه‌ای پس از تمدید قانون تحریم‌های ایران در کنگره آمریکا بر مواضع ضدآمریکایی خود افزوده است. او پیشتر هم بارها گفته بود که تصور این که می‌توان با مذاکره با آمریکا به تفاهم رسید، «اشتباه» است.

در روزهای گذشته مخالفان دولت حسن روحانی با استناد به سخنان علی خامنه‌ای خواستار واکنش شدید ایران نسبت به تمدید تحریم‌ها و حتی لغو برجام شده‌اند اما حسن روحانی رئیس جمهوری ایران اعلام کرد که مذاکره کنندگان هسته‌ای ایران تمام گام‌های مذاکرات را با مشورت رهبر جمهوری اسلامی برداشته‌اند.

مقام‌های آمریکایی می‌گویند که تحریم‌‌های تمدید شده علیه ایران به قانون تحریم‌های سال ۱۹۹۶ برمی‌گردد و ارتباطی با توافق هسته‌ای ندارد.

قانون گذاران آمریکایی نیز می‌گویند تاکنون هیچ یک از شرکای آمریکا در برجام نگفته است که مصوبه تمدید قانون تحریم ایران با برجام مغایرت دارد چرا که این مصوبه صرفا تحریم هایی که تاکنون وجود داشته را تمدید کرده است.

با این حال ایران در نامه‌ای به دبیرکل سازمان ملل متحد به تمدید این تحریم‌ها اعتراض کرده است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG