لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۲۹

آیت‌الله خامنه‌ای: تمدید تحریم های ۱۰ ساله ایران نقض برجام است و با واکنش ایران روبرو می‌شود


آیت الله خامنه‌ای هشدار داد تمدید احتمالی تحریم‌های آمریکا علیه ایران به مدت ده سال، بی پاسخ نخواهد ماند.

آقای خامنه‌ای روز چهارشنبه در سخنرانی برای گروهی از بسیجیان گفت تمدید تحریم‌ها نقض برجام است و قطعا با واکنش ایران مواجه خواهد شد.

آیت الله خامنه‌ای با بیان اینکه هنوز درباره دولت جدید آمریکا که قرار است سر کار بیاید قضاوتی ندارد، دولت کنونی آمریکا را متهم کرد که به قول‌ها و تعهدات خود در قبال برجام عمل نکرده و یا ناقص عمل کرده است.

او افزود: «اکنون می‌خواهند از برجام به عنوان وسیله‌ای برای فشار دوباره بر ایران استفاده کنند.»

مجلس نمایندگان آمریکا هفته گذشته تمدید قانون تحریم ۱۰ ساله آمریکا علیه ایران را تصویب کرد. این قانون هنوز به تصویب سنا و امضای رئیس جمهوری آمریکا نرسیده است.

قانون داماتو

هرچند رسانه های دولتی ایران مصوبه اخیر کنگره را تصویب تحریم جدید علیه ایران عنوان می کنند اما این مصوبه در واقع تمدید یک قانون بیست سال پیش است.

«قانون تحریم های ایران» موسوم به داماتو در سال ۱۹۹۶، به پیشنهاد سناتور جمهوریخواه آلفونسو داماتو تصویب، و به امضای بیل کلینتون رئیس جمهوری وقت رسید.

این قانون بعد از آن تصویب شد که ایران متهم به حضور در چند حمله تروریستی و موشکی به مواضع آمریکا شد.

بعد از تصویب این قانون، هر سال در نوامبر روسای جمهوری آمریکا آن را برای حداقل یک سال تمدید کرده اند.

بر اساس این قانون شرکت‌هایی که در یک سال بیش از چهل میلیون دلار در ایران سرمایه گذاری کنند، از دادوستد با دولت آمریکا محروم خواهند شد.

کاخ سفید اعلام کرده است که اگر تحریمی علیه ایران به تصویب برسد که برجام را نقض کند، رئیس جمهوری آمریکا آن را وتو خواهد کرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران نیز به تازگی اعلام کرده است که در صورت نقض برجام از سوی آمریکا یا طرف‌های دیگر، ایران طرح‌هایی را که برای مقابله آماده کرده است، به اجرا می‌گذارد.

رهبر جمهوری اسلامی پیشتر در واکنش به برخی از نامزدهای انتخاباتی آمریکا که از پاره کردن برجام یا لغو این توافق در صورت پیروزی در انتخابات سخن گفته بودند، گفته بود اگر آمریکایی‌ها برجام را پاره کنند ما آن را آتش می‌زنیم.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG