لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۲۰

ظریف: به نفع آمریکاست که به تعهد خود به برجام پایبند بماند


محمدجواد ظریف در توکیو - ۷ دسامبر
محمدجواد ظریف در توکیو - ۷ دسامبر

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در سخنانی که روز پنجشنبه در توکیو ایراد کرد گفت «به نفع آمریکاست که به تعهد خود به موافقت نامه بین المللی برجام پایبند بماند.»

آقای ظریف گفت: «مرحله انتقالی با چالش های زیادی همراه است والبته با فرصتهای بسیار زیاد. به نظرم مهم ترین فرصتی که این مرحله انتقالی در مناسبات بین المللی ایجاد می کند این است که همه ما روی آن حساب می کنیم.»

آقای ظریف با اشاره به اقدام کنگره آمریکا در تمدید تحریمها علیه ایران و تهدیدهای دونالد ترامپ رئیس جمهوری منتخب در مورد برجام گفت آمریکا در زمینه احترام به حقوق بین المللی سابقه قابل احترامی ندارد.

سنای آمریکا در جلسه ای که در روز ۱۱ آذر داشت، تمدید «قانون تحريم ايران» را به اتفاق آرا به تصویب رساند. راى گيرى بر سر تمديد ده ساله «قانون تحريم ايران» تا ٣١ دسامبر ۲۰۲۶، با رای مثبت ۹۹ سناتور و بدون هیچ رای منفی تصویب شد.

آمریکا می گوید تصویب تمدید قانون تحریم ایران ناقض توافق برجام نیست.

قانون داماتو

هرچند رسانه های دولتی ایران مصوبه اخیر کنگره را تصویب تحریم جدید علیه ایران عنوان می کنند اما این مصوبه در واقع تمدید یک قانون بیست سال پیش است.

«قانون تحریم های ایران» موسوم به داماتو در سال ۱۹۹۶، به پیشنهاد سناتور جمهوریخواه آلفونسو داماتو تصویب، و به امضای بیل کلینتون رئیس جمهوری وقت رسید.

این قانون بعد از آن تصویب شد که ایران متهم به حضور در چند حمله تروریستی و موشکی به مواضع آمریکا شد.

بعد از تصویب این قانون، هر سال در نوامبر روسای جمهوری آمریکا آن را برای حداقل یک سال تمدید کرده اند.

بر اساس این قانون شرکت‌هایی که در یک سال بیش از چهل میلیون دلار در ایران سرمایه گذاری کنند، از دادوستد با دولت آمریکا محروم خواهند شد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG