لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۰۵

عراق «یک ایرانی و چهار عراقی» را به اتهام قتل معلم آمریکایی «به حبس ابد» محکوم کرد


آرشیو
آرشیو

یک ایرانی و چهار عراقی روز پنجشنبه به اتهام قتل یک شهروند آمریکایی به نام استفن تروئل در بغداد به حبس ابد محکوم شدند.

به گزارش رویترز، این خبر را دو منبع حقوقی اعلام کردند.

پلیس عراق در ماه نوامبر گذشته گفته بود که تروئل در تلاش ناموفق آدم‌ربایان برای ربودن او کشته شد.

یک منبع حقوقی گفت: «مرد ایرانی طراح جنایت بود.» این منبع اضافه کرد که هر پنج نفر بلافاصله پس از قتل تروئل در عراق دستگیر شدند.

مقامات دادگاه نامی از متهمان نبردند اما گفتند که این چهار عراقی اعضای یک گروه شبه‌نظامی مسلمان شیعه بودند.

منابع پلیس پیشتر در نوامبر اعلام کرده بودند که شهروند آمریکایی در مرکز بغداد کشته شد.

این منابع گفته بودند که جسد او به بیمارستانی در پایتخت منتقل شد و گزارش اولیه بیمارستان حاکی از آن است که مرگ ناشی از اصابت گلوله بوده است.

یک منبع پلیس به رویترز گفته بود که قربانی یک کارت شناسایی به همراه داشت که نشان دهنده شغل او به عنوان معلم زبان انگلیسی بود.

یکی دیگر از منابع پلیس گفت که مردان مسلح از یک خودرو به سمت خودروی شاسی بلند حامل قربانی تیراندازی کردند و او را به ضرب گلوله کشتند.

کارشناسان خارجی با اشاره به ربوده‌ شدن مخالفان جمهوری اسلامی از کشورهای خارجی و یا بازداشت شهروندان خارجی در ایران بارها گفته‌اند که جمهوری اسلامی با این اقدامات عملا دست به گروگان‌گیری زده است.

اواسط تیرماه امسال نیز دفتر بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائيل، در بیانیه‌ای گفت یک گروه شبه‌نظامی شیعه در عراق یک محقق اسرائیلی را که ماه‌ها در عراق ناپدید شده، نگه داشته است.

نام او الیزابت تسورکوف، ۳۶ ساله، دانشجوی دکترا در دانشگاه پرینستون در آمریکا گزارش شده است.

خانواده‌ تسورکوف و افرادی که از پرونده او مطلع هستند می‌گویند گروه کتائب حزب‌الله او را پس از خروج از قهوه‌خانه‌ای در بغداد در اواخر ماه مارس، ربود و بر خلاف میلش نگه داشته است. کتائب حزب‌الله یک گروه شبه‌نظامی عراقی نزدیک به جمهوری اسلامی ایران است. او آخرین بار روز ۱ فروردین مطلبی را در توییتر منتشر کرد.

XS
SM
MD
LG