لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۰۱

بلینکن: استراتژی «بازدارندگی، فشار، و دیپلماسی» در قبال ایران ادامه می‌یابد


آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا
آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، روز سه‌شنبه ۲۴ مرداد، ضمن صحبت درباره آزادی آمریکاییان زندانی در ایران گفت: «رویکرد ایالات متحده نسبت به ایران تغییر نکرده است و دولت جو بایدن به استراتژی بازدارندگی، فشار و دیپلماسی در قبال ایران ادامه می‌دهد.»

او افزود که ایالات متحده از پیش روشن کرده است که ایران برای «ایجاد فضای دیپلماسی در آینده» باید «تنش‌زدایی» کند.

آقای بلینکن با اشاره به توافق اخیر واشنگتن و تهران تاکید کرد که توافق برای بازگرداندن کسانی که «به ناحق» در ایران بازداشت شده‌اند، یک موضوع کاملاً جدا از پرونده هسته‌ای ایران است.

او افزود که آمریکا می‌خواهد در خصوص بازگرداندن آمریکایی‌های نگه داشته شده در ایران به نتیجه موفقیت‌آمیزی برسد و «این چیزی است که من روی آن تمرکز دارم.»

بر اساس گزارش‌هایی که جزئیات آن به تایید مقامات دولت آقای بایدن نرسیده است، جمهوری اسلامی در قبال دریافت حدود ۶ میلیارد دلار از دارایی‌های مسدود شده خود در کره جنوبی، پنج شهروند آمریکایی را آزاد می‌کند.

نام شماری از این افراد گزارش نشده است، اما بقیه کسانی که نام‌شان منتشر شده است، ایرانی‌تبار هستد و مدت‌های طولانی پس از سفر به ایران در بازداشت بوده‌اند.

در آمریکا، توافق بر سر آزادی شهروندان آمریکایی با انتقاداتی همراه شده است. از جمله، شماری از منتقدان ضمن استقبال از بازگرداندن آنها به آمریکا می‌گویند نباید با دادن پول به جمهوری اسلامی، آن حکومت را به گروگان‌گیری تشویق کرد. اما جان کربی، سخنگوی کاخ سفید، اخیرا به سی‌ان‌ان گفت: در هر مذاکره‌ای یک داد و ستد جریان دارد.

منتقدان دولت جو بایدن می‌گویند باید از ابزارهای دیگری برای بازگرداندن شهروندان به آمریکا استفاده شود. در این حال، برخی از کارشناسان نیز از اینکه برخی شهروندان با نادیده گرفتن هشدارها به ایران سفرهای «غیر ضروری» می‌کنند، انتقاد کرده‌اند.

وزیر امور خارجه آمریکا در بخش دیگری از سخنان خود تاکید کرد که جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده، مصمم است که اطمینان حاصل کند که ایران هرگز به تسلیحات هسته‌ای دست نمی‌یابد.

وی گفت این «عزم» رئیس جمهوری آمریکا همچنان «مانند سنگ محکم است.»

آنتونی بلینکن در ادامه سخنانش گفت که آمریکا در واکنش به تلاش ایران برای مداخله در کشتیرانی‌، حضور نظامی خود را در خلیج فارس تقویت کرده است و تحریم‌ها علیه ایران همچنان ادامه دارد.

وزیر امور خارجه آمریکا گفت که در مجموع، رویکرد آمریکا نسبت به ایران تغییر نکرده است و دولت بایدن به استراتژی بازدارندگی، فشار و دیپلماسی در قبال ایران ادامه می‌دهد.

آقای بلینکن تاکید کرد که اولویتی بالاتر از امنیت و رفاه آمریکایی‌ها در سراسر جهان ندارد و وزارت امور خارجه ایالات متحده برای کمک به آزادی کسانی که به ناحق بازداشت شده‌اند، ادامه می‌دهد.

او گفت آمریکا همچنان به مسئول دانستن «رژیم» جمهوری اسلامی به دلیل نقض حقوق بشر، اقدامات بی‌ثبات کننده در منطقه، و تهیه پهپادها برای روسیه به منظور استفاده علیه اوکراین، ادامه می‌دهد.

XS
SM
MD
LG