لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۴۳

دیدار معاون فرستاده ویژه آمریکا در امور ایران با فرزندان شارمهد: او نباید بازداشت می‌شد


جمشید شارمهد، شهروند ایرانی-آلمانی محکوم به اعدام. آرشیو
جمشید شارمهد، شهروند ایرانی-آلمانی محکوم به اعدام. آرشیو

آبرام پیلی، معاون فرستاده ویژه آمریکا در امور ایران، روز جمعه با دو فرزند جمشید شارمهد، شهروند ایرانی-آلمانی محکوم به اعدام، دیدار کرد.

این دیپلمات ارشد آمریکایی با انتشار تصویری از خود در کنار غزاله و شایان شارمهد در شبکه اجتماعی «ایکس» (توییتر سابق) نوشت: «من امروز از فرصت دیدار با خانواده جمشید شارمهد استقبال کردم. او هرگز نباید در ایران بازداشت می‌شد، و امیدواریم روزی را ببینیم که دوباره با عزیزانش به هم بپیوندند.»

غزاله شارمهد، در پاسخ به پست آبرام پیلی گفت به «عمل» نیز دارد و اینکه پدرش باید بخشی از هر توافق برای آزادی اتباع آمریکایی باشد.

خانم شارمهد افزود: «ما همچنان از دولت بایدن می‌خواهیم که با ذینفعان [کارزار هیچکس را پشت سر نگذارید] همکاری کند یا مذاکرات با ربایندگان پدرم را متوقف کند.»

او همچنین روز جمعه پس از دیدار با برخی از قانونگذاران آمریکایی، در گفتگو با خبرنگار بخش فارسی صدای آمریکا، نسبت به وضعیت پدرش به شدت ابراز نگرانی کرد.

جمشید شارمهد که دارای اقامت دائم آمریکا نیز است، در سال ۲۰۲۰ در امارات متحده عربی ربوده شد.

وزارت اطلاعات ایران در آن زمان، آقای شارمهد را به عنوان «سرکرده گروه تروریستی تندر که از آمریکا اقدامات مسلحانه و تروریستی را هدایت می‌کرد»، توصیف کرد.

انجمن پادشاهی ایران، تندر، که در لس‌آنجلس مستقر است، به دنبال احیای سلطنت در ایران است و ایستگاه‌های رادیویی و تلویزیونی در خارج از ایران اداره می‌کند.

مقامات جمهوری اسلامی، جمشید شارمهد را به برنامه‌ریزی برای اجرای حمله مرگ‌بار به یک مسجد در سال ۱۳۸۷، که طی آن ۱۵ نفر کشته و بیش از ۲۰۰ نفر زخمی شدند، متهم کرده‌اند. جمشید شارمهد اوایل سال جاری به اعدام محکوم شد. خانواده جمشید شارمهد این اتهامات را رد کرده‌اند.

به گفته سازمان عفو بین‌الملل، آقای شارمهد در سه سال گذشته شکنجه شده و برای مدتی طولانی در سلول انفرادی نگهداری شده است.

عفو بین‌الملل می‌گوید جمشید شارمهد از مراقبت‌های بهداشتی کافی هم محروم بوده است و باید آزاد شود.

XS
SM
MD
LG