لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۴۳

وزیر ارتباطات: اینستاگرام و واتساپ رفع فیلتر نمی‌شوند


عیسی زارع‌پور، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات
عیسی زارع‌پور، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات

عیسی زارع پور، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران، روز شنبه از رفع فیلترینگ کلاب‌هاوس «در روزهای آینده» خبر داد.

او با ابراز امیدواری نسبت به برداشتن محدودیت‌هایی که «قابلیت برطرف شدن دارند» افزود: «دو پلتفرم اینستاگرام و واتساپ که با مصوبه نهادهای امنیتی مسدود شدند، فعلا مشمول این اتفاق نیستند.»

در همین ارتباط، روزنامه شرق به نقل از ‌اصغر عنابستانی، نماینده مجلس شورای اسلامی نوشته است که «با طرح صیانت دغدغه فیلترینگ هم وجود نخواهد داشت برای همین آن را به جریان خواهیم انداخت.» به گفته او طرح صیانت «برای ضابطه‌مند کردن فضای مجازی» است. طرح «صیانت از کاربران» یکی از طرح‌های بحث‌برانگیز در مجلس بوده که به دنبال ایجاد محدودیت اینترنت و کنترل هرچه‌ بیشتر آن است.

این در حالی است که بر اساس جدیدترین گزارش خانه آزادی، نهاد مستقر در واشنگتن، که روز سه‌شنبه ۲۶ مهرماه منتشر شد، ایران، میانمار، و چین «غیر آزادترین‌» کشورها از نظر دسترسی به اینترنت جهانی شناخته شده‌اند.

این گزارش به طرح موسوم به «صیانت از حقوق کاربران فضای مجازی» نیز اشاره کرده و نوشته است که این طرح زمینه بیشتری را برای اعمال محدودیت بر دسترسی شهروندان ایران به اینترنت جهانی فراهم می‌کند.

خانه آزادی می‌گوید این قانون در راستای تقویت شبکه ملی اطلاعات است و دروازه‌های اینترنتی ایران را در اختیار نهادهای امنیتی و نظامی قرار می‌دهد.

علاوه بر این، جمهوری اسلامی در این دور جدید از اعتراضات سراسری که از ۲۶ شهریور آغاز شده است و همچنان ادامه دارد، اینستاگرام و واتس‌اپ را نیز فیلتر کرد.

این در حالی است که با فیلترینگ اینستاگرام شمار زیادی از کسب و کارهای اینترنتی دچار آسیب و ضرر مالی هنگفتی شده‌اند.

سازمان ملل متحد و نهادهای مدافع آزادی و حقوق بشر طی سال‌های گذشته بارها از مقام‌های جمهوری اسلامی به دلیل سانسور، فیلترینگ و نقض حق دسترسی شهروندان به اطلاعات آزاد انتقاد کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG