لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۱۷

عیسی زارع‌پور: فیلتر شدن اینستاگرام و واتس‌اپ به ما ربط ندارد


اپلیکیشن‌های زیرمجموعه شرکت متا
اپلیکیشن‌های زیرمجموعه شرکت متا

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات جمهوری اسلامی می‌گوید تصمیم درباره فیلتر شدن واتس‌اپ، اینستاگرام، و تلگرام در دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی با حضور سران سه قوه گرفته شده و به این وزارتخانه و حتی دولت ربط ندارد.

بنا بر گزارش خبرگزاری‌ها در ایران، عیسی زارع‌پور، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، چهارشنبه ۱۲ بهمن به خبرنگاران اعلام کرد که «مرکز ملی فضای مجازی» به‌تازگی با شرکت متا مکاتبه کرده تا درباره فعالیت اینستاگرام و واتس‌اپ مذاکره کنند.

او فعالیت هر پلتفرم خارجی در ایران را به پذیرش «قواعد جمهوری اسلامی» و یا «قواعد خودشان» که از طریق آن «حقوق مردم» قابل پیگیری باشد، مشروط کرد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات پیش از این نیز گفته بود که دو پلتفرم اینستاگرام و واتس‌اپ «با مصوبه نهادهای امنیتی» مسدود شده‌اند و «قابلیت برطرف شدن» فیلتر را ندارند.

زارع‌پور با نام بردن از پیام‌رسان‌های «روبیکا»، «ایتا»، و «بله»، ادعا کرد که «روزانه چند میلیون تماس تصویری و صوتی» از طریق پیام‌رسان‌های داخلی برقرار می‌شود و گفت: «دو هفته پیش که وزیر ارشاد به موریتانی رفته بود، با پیام‌رسان‌های ایرانی با هیئت دولت در تماس بود.»

وزیر ارتباطات جمهوری اسلامی، برای اثبات ادعای خود ارتباط تصویری با یک پیام‌رسان داخلی را در حضور خبرنگاران آزمایش کرد.

وب‌سایت «سرف‌شارک» در تازه‌ترین گزارش خود از محدودیت‌های اینترنت جهان اعلام کرده است که در سال ۲۰۲۲ میلادی، جمهوری اسلامی ایران با ۱۱ مورد اعمال محدودیت اینترنتی جدید، پس از جامو و کشمیر، رتبه دوم جهان را از نظر بیشترین تعداد محدودیت‌ها به خود اختصاص داده است.

جمهوری اسلامی در جریان اعتراضات سراسری جاری که از ۲۶ شهریور در پی کشته شدن مهسا امینی در بازداشت آغاز شده و همچنان ادامه دارد، اینستاگرام و واتس‌اپ را نیز فیلتر کرد. این در حالی است که با فیلترینگ اینستاگرام شمار زیادی از کسب و کارهای اینترنتی دچار آسیب و ضرر مالی هنگفتی شده‌اند.

سازمان ملل متحد و نهادهای مدافع آزادی و حقوق بشر طی سال‌های گذشته بارها از مقام‌های جمهوری اسلامی به دلیل سانسور، فیلترینگ و نقض حق دسترسی شهروندان به اطلاعات آزاد انتقاد کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG