لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۰۹

تورم سالانه به ۵۰ درصد نزدیک شد؛ تورم نقطه‌ای بهمن ۵۳.۴ درصد


تورم ماهانه
تورم ماهانه

قطار تورم همچنان با سرعت در حال حرکت است و براساس اعلام مرکز آمار ایران نرخ تورم سالانه بهمن ماه امسال برای خانوارهای کشور به ۴۷.۷ درصد رسیده که نسبت به مدت‌زمان مشابه در ماه قبل از این گزارش، ۱.۴ واحد درصد افزایش را نشان می‌دهد.

نرخ تورم نقطه‌ای هم در بهمن ماه امسال به ۵۳.۴ درصد رسیده که در مقایسه با ماه قبل ۲.۱ واحد درصد افزایش یافته است. نرخ تورم ماهانه بهمن ماه کاهش ۰.۸ درصدی را نسبت به ماه قبل تجربه کرده است.

روند رو به رشد تورم در کشور، صدای اعتراض نمایندگان و کارشناسان را نیز درآورده است بطوری که عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس خطاب به رئیسی گفت: «آقای رئیس جمهور امروز باید واقعا دلواپس معیشت و متاسفانه حتی یک وعده غذای این ملت بزرگ باشیم تورم طوری در این کشور یکه‌تازی می‌کند که کار از شکاف و دره و گسل طبقاتی گذشته است.»

روح الله حضرت‌پور طلاتپه گفت: «در حالی که خط فقر در این کشور ۱۸ میلیون تومان اعلام شده و اکنون در بیان نرخ تورم عاجز هستند دولت برای افزایش حقوق کارگران، کارمندان و بازنشستگان که کمتر از ۱۰ میلیون تومان درآمد دارند ناز می‌کند و منت افزایش ۲۰ درصدی حقوق را بر سر ملت می‌گذارد.»

در همین رابطه کمیسیون تلفیق بودجه مجلس با اشاره به بودجه پیشنهادی دولت رئیسی برای سال آینده برای کشور نرخ تورم ۴۰ درصدی را پیش‌بینی کرده است. بر این اساس مردم ایران در سال پیش‌ رو علاوه بر لمس افزایش ۷۰ درصدی قیمت کالا‌های خوراکی که امسال رخ داده، سال آینده نیز دستکم با افزایش دوباره ۴۰ درصد دیگر به قیمت کالا‌ها روبرو خواهند شد.

مرکز پژوهش‌های مجلس نیز در گزارشی با تایید تورم بالای ۴۰ درصد برای سال ۱۴۰۲ تاکید کرد با توجه به نرخ رشد اقتصادی پایین کشور در سال آینده شاهد افزایش فقر در ایران خواهیم بود.

مرکز آمار ایران در گزارش قبلی خود از وضع تورمی کشور اعلام کرد که شاخص قیمت مصرف کننده مناطق شهری در دی ماه امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل در بخش خوراکی‌ها به نزدیک ۷۰ درصد رسیده و در بخش روستایی حتی از مرز ۷۰ درصد نیز عبور کرده است.

XS
SM
MD
LG