لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۵۴

تجمع‌های اعتراضی در ایران همزمان با ادامه سقوط پول ملی: حقوق ما ریالیه، هزینه‌ها دلاریه


اعتراضات بازنشستگان سازمان تأمین اجتماعی؛ شوش استان خوزستان؛ یک‌شنبه ۳۰ بهمن ۱۴۰۱
اعتراضات بازنشستگان سازمان تأمین اجتماعی؛ شوش استان خوزستان؛ یک‌شنبه ۳۰ بهمن ۱۴۰۱

در حالی که قیمت دلار در بازار ایران همچنان رو به افزایش است و به ۴۹ هزار و ۱۰۰ تومان رسیده، اعتراضات و اعتصابات معیشتی اصناف مختلف از جمله بازنشستگان و کارگران روز یک‌شنبه در چند شهر از سر گرفته شد.

بنا بر گزارش‌های شهروندی در روز یک‌شنبه ۳۰ بهمن، کارکنان کارخانه «یزد بافت» اعتصاب کردند و شماری از نانوایان در تهران، کارگران حراست پروژه قطار شهری در اهواز، کارگران شهرداری در یاسوج، فرهنگیان در تبریز، و بازنشستگان سازمان تأمین اجتماعی در شوش، شوشتر، اهواز و کرمانشاه برای اعتراض به خیابان‌ها آمدند.

بازنشستگان سازمان تأمین اجتماعی در شهرهای شوش، شوشتر، و اهواز در استان خوزستان، در اعتراض به وضعیت معیشتی خود و اجرا نشدن کامل قانون متناسب‌سازی حقوق، روز یک‌شنبه تجمع و راهپیمایی اعتراضی برگزار کردند.

معترضان در شوش در واکنش به میزان اندک عیدی در نظر گرفته شده برای سال ۱۴۰۲، شعار دادند: «گرانی تورم، بلای جان مردم.»

در اهواز نیز بازنشستگان معترض ضمن راهپیمایی شعار دادند: «زیر بار ستم نمی‌کنیم زندگی، جان فدا می‌کنیم در ره آزادگی، ننگ بر این زندگی، ننگ بر این زندگی.»

در شوشتر نیز معترضان گفتند «حقوق ما ریالیه، هزینه‌ها دلاریه»؛ اشاره آنها به افزایش روزافزون بهای دلار در بازار ایران و بی‌ارزش شدن پول ملی است.

در کرمانشاه نیز بازنشستگان معترض به خیابان آمدند.

اعتراضات معیشتی بازنشستگان در کرمانشاه
اعتراضات معیشتی بازنشستگان در کرمانشاه

در این حال، در تهران، نانوایان در ساختمان این اتحادیه نسبت به تضییع حقوق‌شان اعتراض کردند.

هم‌زمان، کارگران شهرداری یاسوج در اعتراض به پرداخت نشدن هشت ماه حقوقشان و همچنین افزایش مشکلات معیشتی در مقابل استانداری کهگیلویه و بویراحمد تجمع کردند.

علاوه بر این، در روز یک‌شنبه کارکنان شرکت گیسون که بر روی پروژه قطار شهری اهواز در مرکز استان خوزستان کار می‌کند، در اعتراض به عدم پرداخت «۱۸ ماه حقوق» به علاوه «۲ عیدی» و همچنین «اختلال در بیمه تأمین اجتماعی» تجمع کردند.

اعتراض کارگران پروژه قطار شهری اهواز
اعتراض کارگران پروژه قطار شهری اهواز

همچنین شماری از فرهنگیان در تبریز در محوطه موزه ساعت تجمع کردند.

یکی از معترضان به زبان ترکی می‌گوید: «از ماده پنج تا استعدادهای درخشان، ۲۵ سال است زمین خریده‌ایم و از زمان خرید امروز و فردا می‌کنند و همه سرگردان و آواره‌ایم. همه هم قشر ضعیف و معلم هستیم و اجاره‌نشین. ۲۵ سال یک عمر است. بسیاری از خریداران مرده‌اند. از مسئولان خواهش می‌کنم به‌سرعت به داد ما برسند.»

همچنین کارگران شرکت «یزد بافت» که یکی از بزرگترین کارخانه‌های نساجی ایران است، از کار دست کشیدند و اعتصاب کردند.

اعتصاب کارگران یزدبافت؛ یک‌شنبه ۳۰ بهمن ۱۴۰۱
اعتصاب کارگران یزدبافت؛ یک‌شنبه ۳۰ بهمن ۱۴۰۱

بنا بر تازه‌ترین گزارش وب‌سایت «بن‌بست» که نرخ ارز و طلا را در بازار ایران رصد می‌کند، قیمت فروش هر یک دلار آمریکا در حال حاضر به ۴۹ هزار و ۱۰۰ تومان رسیده است.

  • 16x9 Image

    ساقی لقایی

    ساقی لقایی پس از چند سال همکاری با روزنامه‌های مختلف، در سال ۱۳۷۸ خبرنگار و سپس سردبیر پارلمانی و اقتصادی ایسنا شد. او از سال ۱۳۸۵ فعالیت حرفه‌ای خود را با تمرکز بر مسائل ایران و حقوق بشر ادامه داد و در بهار ۱۴۰۰ به بخش فارسی صدای آمریکا پیوست.

XS
SM
MD
LG